Świąteczny Turniej Piłki Ręcznej
 

Sukcesy naszych uczniów

Sukces naszego ucznia w konkursie organizowanym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie.

Artur Tendelski z klasy 2a- Finalista konkursu z geografii.

Gratulujemy i trzymamy kciuki.Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka


  zdjęcia

 

     Dzieci, w naszym kraju są przyzwyczajone, żeby świętować 1 czerwca. Tymczasem 20 listopada też mają ku temu okazję.

    20 listopada już po raz czwarty obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Święto to zostało ustanowione na wniosek Rzecznika Praw Dziecka przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

     Ukonstytuowanie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w 25 rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka miało przypomnieć o szczególnej roli Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka. Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle mówić się będzie o prawach dziecka, przypominać , że są niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać.                        

      Tegoroczne, centralne obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka odbywały się w Pile, która zwyciężyła w konkursie na miasto gospodarza.

      Wiemy jednak, że nie było to jedyne miasto, którego społeczność szkolna świętowała. Również my uczniowie SP w Tyczynie przyłączyliśmy się do Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

        Działania przeprowadzone w szkole w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w dniu 20 listopada 2017roku:

 1. „Konkurs Wiedzy o Prawach Dziecka” – przeprowadzony z udziałem trzech przedstawicieli z każdej klasy VII SP i drugich i trzecich klas gimnazjum;
 2. Prezentacja multimedialna dotyczycąca wiedzy o prawach dziecka, odtwarzana podczas przerw na telebimie;
 3. Zajęcia wychowawcze we wszystkich klasach poszerzające wiedzę o prawach dziecka;
 4. Krótka audycja informacyjna na w/w temat nadana przez szkolny radiowęzeł.

      Koordynacja działań, przygotowanie pytań konkursowych i przeprowadzenie konkursu wiedzy –  Halina Krzysztofińska i Barbara Nowak
Kliknij na obrazek!

  Konkurs plastyczno-fotograficzny

 zdjęcia      "Jesienią góry są najszczersze.." to tytuł I edycji Dnia Bieszczadzkiego na Politechnice Rzeszowskiej. Wśród laureatów konkursu plastyczno-fotograficznego są nasi uczniowie:

 

Iga Czeranowska- klasa 7a

Marlena Baran- klasa 3a

Damian Hoszko- klasa 7a

Kamila Rząsa- klasa 3a


 Wycieczka do Krakowa

zdjęcia


     Pod egidą Uczniowskiego Klubu Sportowego "Dyskobol" nauczyciele pp. Jacek Sowa i Seweryn Przywara zorganizowali w dniach 16-17 października dwudniową wycieczkę do Krakowa dla uczniów - sportowców naszej szkoły.

     W programie tej wycieczki było zwiedzanie ośrodka treningowego Cracovii, Kopca Kościuszki i Muzeum Figur Woskowych, wizyta w rozgłośni krakowskiego radia RMF FM.  Głównym wydarzeniem pierwszego dnia był mecz ekstraklasy piłki nożnej pomiędzy Cracovią Kraków a Pogonią Szczecin, zakończony zwycięstwem krakowskiej drużyny 3 : 0. Po sportowych emocjach udaliśmy w godzinach wieczornych udaliśmy się na nocleg do Domu Turystycznego Indigo.

W drugim dniu zaliczyliśmy kilkugodzinny relaks w krakowskim Aqua - Parku.

Jacek Sowa

 Inauguracja obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości

zdjęcia

 

Relacja wideo
 
 
      
 
            
 
        

Zrozumieć świat...

zdjęcia


     Kolejny raz uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w bloku szkolnym Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego (klasa 2a, zainteresowani uczniowie z klasy 2c i  2b). To już dziewiąta edycja rzeszowskiej turystycznej uczty.

    Tym razem nasza wirtualna podróż przebiegała przez Bliski Wschód, Amerykę Łacińską i Sri Lankę. Prelegentami byli pp. Zdzisław Rabenda, Piotr Strzeżysz i Katarzyna Irzeńska.

      Pan Zdzisław Rabenda to podróżnik, gawędziarz, miłośnik sportów ekstremalnych i fotografii, a z wykształcenia antropolog. W trakcie spotkania opowiadał nam  o kilkumiesięcznej podróży autostopem przez Turcję, Irak, Iran, ZEA i Oman. Poznaliśmy również nieznaną stronę Kapadocji, odwiedziliśmy kurdyjską szkołę, wędrowaliśmy przez północny Irak aż do Zatoki Perskiej i pustynnego Omanu.

    Z Piotrem Strzeżyszem rowerem pojechaliśmy do Peru, Kolumbii i Gwatemali. Między innymi odwiedziliśmy miasteczko Capurgana; nie ma tam samochodów, jedyną drogą dotarcia jest droga morska. Życie Latynosów jest  skromne, lecz płynie spokojnie, życzliwie  i radośnie.

      Na koniec przenieśliśmy się  do Guatemala Antigua- dawnej stolicy Gwatemali i do obchodzonego w niej z wielką pompą Wielkiego Tygodnia, kiedy przez całe dnie można obejrzeć zachwycające procesje, parady i przemarsze spowite dymem z kadzideł na tle górujących nad miastem wulkanów.

      Byliśmy też na Sri Lance - przewodnikiem po wyspie była pani Kasia Irzeńska.  Kasia, choć na co dzień pracuje w firmie farmaceutycznej, to nie wyobraża sobie życia bez podróżowania, uwielbia poznawać ludzi , ich kulturę i obyczaje. Razem z nią byliśmy na safari, spacerowaliśmy po plantacjach herbaty, podziwialiśmy świątynie buddyjskie i zwiedziliśmy sierociniec słoni … Sri lanka to wyspa, o której się nie zapomina.


    Nasze uczestnictwo w kalejdoskopie możliwe było dzięki Instytutowi Badań nad Cywilizacjami WSIiZ w Rzeszowie i organizatorom 9 Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego w Rzeszowie. Dziękujemy.                                        

                                                                                                      Danuta Kozińska

 


Konkurs plastyczny pt. "Drogi do Niepodległej".


    Dla uczczenia 100  rocznicy odzyskania niepodległości odbył się gimnazjalny konkurs plastyczny pt. "Drogi do Niepodległej".
Konkurs polegał na samodzielnym wykonaniu pracy płaskiej: obrazu, rysunku lub komiksu.

Oto laureaci tego konkursu:
I m Adrianna Szczypek 2b
II m Karolina Paśko 2c i Aleksandra Stanio 2a
III m Kamila Rząsa 3a i Marlena Baran 3a

J.P.O.Wszystkich Świętych, dzień zaduszny

      


Obchody święta Patrona naszej szkoły i Dnia Edukacji Narodowej 

zdjęcia   

      Kiedyś Karol Wojtyła a dziś św. Jan Paweł II powiedział: "Na szkołę patrzymy jak na poszerzony dom rodzinny, w którym treści ważne dla całego narodu są stale gruntowane w coraz to nowych pokoleniach"

      Te ważne dla nas słowa powiązały ze sobą dwie uroczystości w naszej szkole. 16 października minęła 39 rocznica wyboru naszego rodaka na Stolicę Piotrową, a zaledwie kilka dni wcześniej obchodziliśmy święto Edukacji Narodowej. Papież Polak jest dla nas przykładem, autorytetem i wzorem do naśladowania. Był nauczycielem i wychowawcą młodzieży. To on powiedział kiedyś zwracając się do nauczycieli: „Młodzież i dzieci są przyszłością świata, są przyszłością narodu i Kościoła, są tą przyszłością oni, młodzi ludzie, ale są nią w oparciu o rodzinę, o szkołę, o Kościół, o naród, o cały naród”

      Rano w szkole wysłuchaliśmy audycji pt. „Kawiarniane wspomnienia”    w której usłyszeliśmy jaką osobowością, był św. Jan Paweł II. Cały świat zna Go i pamięta jako człowieka bardzo rozmodlonego, mądrego, kochającego, cierpiącego, niosącego dobroć do serca każdego człowieka. Jednocześnie był dowcipny, inteligentny, wysportowany. Śledził wiele rozgrywek sportowych, słuchał koncertów znanych młodzieżowych artystów. Św. Jan Paweł II mówił o wolności i prawdzie, niósł słowa wiary, nadziei, miłości i pokoju... Kształtował charaktery, wpływał na losy świata, a jednocześnie wydawał się taki bliski, przyjacielski. Żartował i płakał, modlił się i uśmiechał.

 • Jako pierwszy Papież odwiedził świątynie innych wyznań
 • Jako pierwszy Papież ustanowił Światowy Dzień Młodzieży
 • Jako pierwszy Papież ustanowił Światowy Dzień Modlitwy o Pokój
 • Jako pierwszy Papież napisał „List do dzieci”
 • Jako pierwszy Papież chodził po górach
 • Jako pierwszy Papież jeździł na nartach
 • Jako pierwszy Papież pływał kajakiem
 • Jako pierwszy Papież nosił zegarek
 • Jako pierwszy Papież czytał bez okularów
 • Jan Paweł II – Papież z Polski papież Wadowic

 

      Obchody święta Patrona naszej szkoły i Dnia Edukacji Narodowej kontynuowaliśmy składając kwiaty pod pomnikiem  św. Papieża Jana Pawła II, a następnie cała społeczność szkolna na czele ze sztandarem udała się na uroczystą mszę świętą do kościoła parafialnego. Słowo Boże skierował do nas  nasz ksiądz Krzysztof Książek a mszę świętą celebrował również ksiądz proboszcz ks. dr Marian Czenczek.

 

       Na zakończenie całej uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli na ręce pani dyrektor bukiet kwiatów wraz ze słowami podziękowania dla wszystkich nauczycieli za ich trud i pracę włożoną w edukację i wychowanie młodzieży oraz życzenia dalszej owocnej pracy i pomyślności w życiu osobistym.

       W całej uroczystości uczestniczyli również zaproszeni goście: Burmistrz Tyczyna pan Janusz Skotnicki przewodniczący Rady Gminy p. A. Skowroński panie dyrektor: Z. Międlar-Mruk,Z. Kwater, B. Stempniowska  oraz przedstawiciele Rad Rodziców.


J.P.O.

Życzenia Wybraliśmy Zarząd Samorządu Uczniowskiego i radnych do Młodzieżowej Rady Gminy

      W bieżącym roku szkolnym  wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego  odbyły się 27 września. Poprzedziła je tygodniowa kampania wyborca. Siedmioro kandydatów na przewodniczącego szkoły zabiegało o głosy wyborców,  prezentując  w różny sposób swoje programy . Nie zabrakło prezentacji multimedialnych, plakatów i ulotek.

     Zainteresowanie wyborami było  duże. 86,9%  uprawnionych do głosowania oddało swoje głosy na wybranego kandydata. Nad prawidłowością przebiegu wyborów czuwała Komisja Wyborcza, której przewodniczyła Marlena Baran  z kl. 3a.

     Po zakończeniu głosowania członkowie Komisji Wyborczej przystąpili do skrupulatnego przeliczania  kart wyborczych. Okazało się, że wyborcy najwięcej głosów ( 90) oddali na  Jakuba Chuchlęz kl. 3b i to on będzie w tym roku szkolnym pełnił funkcję przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Jego zastępcą i pomocnikiem będzie Miłosz Kuk z kl. 3c, który zdobył 43 głosy poparcia. Do Zarządu SU weszli także: Nikola Rząsa z kl. 2b (41 głosów) i Klaudiusz Czarnik  z kl. 3b (28 głosów). Nikola  pełnić będzie funkcję skarbnika, a Klaudiusz  został sekretarzem SU. Decyzją Rady Samorządu Uczniowskiego Piotr Skiba z kl. 2a został powołany na Rzecznika Praw Uczniów.

     W tym roku szkolnym po raz trzeci wybieraliśmy radnych do Młodzieżowej Rady Gminy Tyczyn. W związku z reformą systemu oświaty  radni II kadencji MRGT skorygowali Statut Młodzieżowej Rady Gminy Tyczyn  we współpracy z Radą Miejską i Burmistrzem Tyczyna. Zgodnie z nowymi zapisami o mandat radnego  mogli ubiegać się uczniowie ze wszystkich szkół Gminy Tyczyn.  Spośród ośmiorga gimnazjalistów  największe poparcie uzyskali: Agata Bomba z kl. 2c (47 głosów), Kinga Kawalec z kl. 3a (41 głosów), Piotr Skiba z kl. 2a  (41 głosów) i  Dominika Kocur z kl. 2d ( 38 głosów).  O dwa mandaty młodzieżowych radnych ubiegało się także czworo uczniów klas siódmych. Po podliczeniu głosów okazało się, że Szkołę Podstawową w Tyczynie  w MRGT reprezentować będą: Łukasz Nosek z kl. 7a ( 54 głosy) i Agnieszka Majka z kl. 7b (31 głosów).  Młodzi radni, uczestnicząc w spotkaniach Rady Miejskiej w Tyczynie, reprezentować będą głos młodego pokolenia i jego potrzeby. Ich opiekunem i przewodnikiem, podobnie jak w latach poprzednich, będzie Pan Tomasz Chlebek.

   Nowo wybranemu Zarządowi SU oraz radnym MRGT gratulujemy i życzymy powodzenia w pracy .


                                                                                                     Opiekun Samorządu Uczniowskiego

                                                                                                                       Danuta Wróbel       

Zarząd Samorządu Uczniowskiego

 Przewodniczący
Jakub Chuchla IIIb

 Zastępca
Miłosz Kuk IIIc

 Sekretarz
Klaudiusz Czarnik IIIb


Skarbnik

Nikola Rząsa IIb

 

 Rzecznik Praw Ucznia
Piotr Skiba IIa

 
 

 

 

 Radni Młodzieżowej Rady Gminy Tyczyn

 Piotr Skiba IIa  Agata Bomba IIIc Agnieszka Majka VIIb 
     

Dominika Kocur IId 
 
Kinga Kawalec IIIa

Łukasz Nosek 7a 
     

 

 

 

SZKOLNA ZBIÓRKA MAKULATURY

"Zbieramy makulaturę - oszczędzamy lasy" to główne motto corocznej akcji w naszej szkole. Jej głównym celem jest promowanie dbałości o środowisko poprzez oddawanie surowców nadających się do recyklingu oraz  edukacja ekologiczna uczniów.

WYNIKI

SZKOLNEJ ZBIÓRKI MAKULATURY

Nagrody za aktywny udział w zbiórce papieru otrzymują:

 

W KATEGORII INDYWIDUALNEJ:

 I  miejsce :   BAJDA KAMIL            kl. 3A- 680 kg

II  miejsce:     RABCZAK NICOL          kl. 3D – 212 kg

III  miejsce:    IGA CZERANOWSKA        kl. 7A – 142 kgW KATEGORII KLAS:

 I   miejsce:     KLASA   3A 1325,5 KG

II   miejsce:    KLASA   3 D – 786,5 KG

III   miejsce:    KLASA   7A  – 538 KG

J.P.O

 

 UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY NA  XVIII PODKARPACKIM RAJDZIE PIESZYM  SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II

„…Trudno być dobrym człowiekiem

Gdy świat pędzi i goni bez celu,

Dlatego razem przypomnieć warto:

Twoje myśli, które drogi wskazują.

Twoje słowa, które uczą mądrości.

Twoje czyny przepełnione miłością…”

 

Te, jakże aktualne słowa hymnu, przywitały na pruchnickim Rynku uczestników XVIII Podkarpackiego Rajdu Pieszego Szkół im. Jana Pawła II poranek, 27 września 2017 roku.

Słoneczna pogoda sprzyjała wędrówkom po najpiękniejszych zakątkach pruchnickiej ziemi. Malownicze trasy wiodły drogami, ścieżkami, bezdrożami, najpierw do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, gdzie młodzież uczestniczyła we Mszy św., a stąd na Mechową Górę i dalej przez Wolę Rzeplińską, do Szkoły Podstawowej w Świebodnej. Uczestnicy wędrowali podzieleni na 3 grupy trasami o różnym stopniu trudności, długości w założeniu od 6 do 10 km. Ostatecznie każda z grup pokonała o wiele dłuższy dystans. Gratulacje!! Tradycyjnie, wędrujących wzmocniła pyszna, gorąca zupa z kuchni polowej, serwowana w plenerze przez niezawodnych- jak co roku- rodziców! Wszystkie, prowadzone przez przewodników, grupy bezpiecznie wróciły do bazy. Rajd zakończyły wspólne, radosne spotkania przy ogniskach i muzyce na terenie szkoły w Świebodnej.

 

Organizatorami rajdu byli: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Świebodnej, Gmina Pruchnik, Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, Jarosławskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej.

 

Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok!!!

J.P.O

 

 

Sukcesy naszych młodych sportowców.

 

    21 września 2017 r. nasi uczniowie uczestniczyli w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej oraz w Indywidualnych Mistrzostwach Powiatu w Lekkoatletyce, organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy w Rzeszowie. Zawody te odbywały się na stadionie przy ul. Wyspiańskiego 22 w Rzeszowie.

 

Oto nasze sukcesy:

Aleksandra Płodzień z 2b- II miejsce (srebrny medal) w biegu na 300 m

Nikita Głowacka z 3d- III miejsce w skoku wzwyż dziewcząt

Klaudiusz Czarnik z 3b- III miejsce w biegu na 300 m

 

Gratulujemy!!!!

J.P.O

     „Młodzież i dzieci od dziś bezpieczni w sieci”

 

   W dniu 20 września 2017r. uczniowie wszystkich klas drugich gimnazjum uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych w ramach projektu „Młodzież i dzieci od dziś bezpieczni w sieci - III edycja”. Prowadzili je terapeuci z Centrum Szkoleniowo - Terapeutycznego Self w Rzeszowie.

     Podczas spotkania młodzież miała okazję poznać zasady bezpieczeństwa obowiązujące w sieci oraz jak należy zachowywać się w sytuacjach ryzykownych.
Warsztaty wpłynęły na wzrost świadomości dotyczącej skutków uzależnienia od gier komputerowych.

                                                                                

  pedagog szkolny

Halina Krzysztofińska

 


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

 

WYBORY DO ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO JUŻ ZA NAMI. WYNIKI JUŻ WKRÓTCE.

fotorelacja

     


 
SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA – 2017.

      Tegoroczna Akcja Sprzątanie świata - Polska 2017 odbywa się tradycyjnie we września , jej hasło brzmi „Nie ma śmieci - są surowce” . Celem akcji jest  zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku. Fundacja Nasza Ziemia, organizator Akcji, zwraca uwagę, że w rzeczach, często nazywanych niepotrzebnymi, drzemie wartościowy surowiec, który może być przetwarzany kilkukrotnie, a nawet bez końca ( np. tak jest w przypadku aluminiowej puszki).

      Przesłaniem  akcji jest  poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów, a także uświadamianie Polakom ich codziennego wpływu na środowisko.

      Wydarzenia w czasie Akcji Sprzątania Świata organizowane są wolontariacko. W akcję w całej Polsce  włączają się lokalne instytucje, pojedynczy działacze , szkoły  i przedszkola, gminy oraz organizacje pozarządowe.

Jak uczniowie gimnazjum włączają się w ogólnopolską  Akcję Sprzątania Świata?

 1. Wysłuchanie prelekcji edukacyjnej SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2017
 2. Edukacja ekologiczna w klasach. Temat : Poszanowanie zasobów, efektywna segregacja, unikanie odpadów i szacunek dla przedmiotów
 1. Czynne sprzątanie świata
 2. Szkolna zbiórka makulatury

        SZKOLNA AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA  RWAĆ  BĘDZIE DO KOŃCA WRZEŚNIA.

 

                       Razem możemy więcej!

                                                                  Danuta Kozińska

 


Konkurs literacko-plastyczny “Na skrzydłach przyjaźni”

      Miło nam poinformować, że wśród wyłonionych laureatów konkursu plastyczno-literackiego "Na skrzydłach przyjaźni", który został zorganizowany w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2017 została nasza uczennica 
Dominika Szmuc z klasy IIIc
Plan Lekcji