Piękno Pogórza Przemyskiego


    W  dniu 24.05. młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w jednodniowej wycieczce do Krasiczyna. Wyjazd był podsumowaniem projektu: Zamki i pałace podkarpacia. W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy II E i II A, a uczestnikami byli członkowie i sympatycy Szkolnego Koła Turystycznego. Pierwszym obiektem na trasie naszej wycieczki był pałac w Dubiecku. W 1735 r. urodził się tu poeta i biskup Ignacy Krasicki. W 1935 r. w dwusetną rocznice urodzin księcia poetów, ród Krasickich ufundował przed pałacem pomnik ku jego czci. Autorem rzeźby był uczeń Xawerego Dunikowskiego – Stefan Zbigniewicz. Podczas I wojny św. zamek zdewastowali i rozkradli pamiątki po

    Krasickich żołnierze carscy. Po II wojnie św. pałac był własnością Zakładu Płyt Pilśniowych w Przemyślu i był w tak złym stanie, że został opuszczony. W 2006 kupiła go prywatna osoba z Przemyśla. Otwarcie po pracach trwających ponad rok nastąpiło na wiosnę 2009 roku. Obecnie jest tu ekskluzywny hotel, restauracja i kawiarnia. 

      Głównym punktem wyjazdu był pałac w Krasiczynie. Położony na trakcie Przemyśl-Sanok, w pobliżu przeprawy przez San, zamek w Krasiczynie należy do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Jego budowę rozpoczął pod koniec XVI wieku Stanisław Krasicki. Zamek, pomimo licznych pożarów i wojen, zachował prawie niezmienioną sylwetkę, jaką nadano mu na początku XVII wieku.

Wybudowany w formie czworoboku zorientowany został ścianami według stron świata. W narożachstoją cztery cylindryczne baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (Rycerska). Prostokątny,rozległy dziedziniec otaczają od północy i wschodu skrzydła mieszkalne, a od południa i zachodu mury kurtynowe zakończone piękną, ażurową attyką. O znaczeniu świetności zamku w przeszłości świadczy fakt, że gościli w nim królowie polscy:Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II. 

    Dzięki zakończonym w 2010 roku pracom remontowym i rekonstrukcyjnym zamek odzyskał dawny blask, przynajmniej z zewnątrz, bo wyposażenie wnętrz zostało bezpowrotnie utracone.

      Dzisiaj księgi przechowywane są na zamku w Pieskowej Skale. Na zamku w Krasiczynie urodził się arcybiskup krakowski, kardynał Adam Stefan Sapieha zwany Księciem Niezłomnym, któremu tak wiele zawdzięcza Kościół i Polska. Sapiehowie wprowadzili też ciekawy zwyczaj w zamkowym parku, tworząc w nim jakby kronikę rodu. Sadzili w parku dąb, gdy narodził się potomek płci męskiej i lipę, gdy urodziła się dziewczynka. Pod każdym drzewem kładli kamień z imieniem i datą urodzin dziecka. Nawet dziś można je jeszcze zobaczyć.

                                                                                                                      Piotr Ledwoń

     

 

 13 października 2015r. odbyło się spotkanie założycielskie Szkolnego Koła PTTK. Naszym gościem był przewodnik górski, nauczyciel akademicki i mieszkaniec Hermanowej, p. Łukasz Kuczmarz.

        Nasz gość w trakcie prelekcji przedstawił zadania i cele rzeszowskiego PTTK-u, opowiedział o imprezach organizowanych dla  młodzieży szkolnej. W spotkaniu uczestniczyło 35 uczniów gimnazjum.

Opiekunami szkolnego koła PTTK zostali nauczyciele: Danuta Kozińska i Piotr Ledwoń.

 

Jeśli lubisz rajdy, wycieczki turystyczne i wyjazdy plenerowe – dołącz do nas!  

          ZAPRASZAMY