Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Relacja wideo

Rozpoczęcie hymn sztandar

Biegnij przed siebie

Przemówienie Klaudia

Pawełek w szkole

Konik na biegunach

Dori me

Występ karate

Zakończenie 

fotorelacja

 

Ogólnopolski sukces tyczyńskich gimnazjalistów

 

„Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”.

                                                                                                               Thomas Edison  

. Laureaci i finaliści „Stypendiady Polonistycznej 2015/2016 

 

Złoty Puchar dla Publicznego Gimnazjum w Tyczynie oraz nagrody dla uczniów.

 

     W  „Stypendiadzie Polonistycznej 2015/2016”, której organizatorem była Firma Edukacyjna „Orzeł” ze Starachowic, udział wzięło 159 uczniów naszego gimnazjum. Głównym celem konkursu było umożliwienie rozwoju oraz promowanie zdolnych uczniów  z gimnazjum poprzez ich uczestnictwo w ogólnopolskich konkursach, w których nagrodami są między innymi stypendia naukowe.

        Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach. W konkursie czytelniczym „Kreator” udział wzięło 65 gimnazjalistów. Ich zadaniem było wykazanie się znajomością treści jednego utworu wybranego przez siebie spośród propozycji organizatora. Komplet punktów zdobyła Natalia Kupiszewska, zajmując I miejsce. 48 na 50 możliwych punktów uzyskały Karolina Tereszkiewicz, Nikola Wiater i Patrycja Potęcka, co dało im III miejsce. W tej kategorii konkursu sześcioro uczniów zostało wyróżnionych : Weronika Ślęczka, Monika Borowiec, Iwona Grządziel, Sylwia Jachyra, Natalia Socha i Dawid Janik.

      Dużym zainteresowaniem uczniów ( 59 uczestników) cieszył się konkurs ortograficzny „Ortograf”. Sprawdzał on znajomość tych samych zasad ortograficznych, ale był zróżnicowany stopniem trudności dla klas I – III. Orłem ortograficznym okazał się Paweł Konkol, który zajął I miejsce, zdobywając 50 punktów. W tej kategorii konkursu wyróżnienia zdobyło troje uczniów: Aleksandra Makulska, Sandra Turaj i Michał Kusy.

      Ostatnią część „Stypendiady” stanowił konkurs literacki „Polonus”, który sprawdzał umiejętność posługiwania się różnymi formami wypowiedzi. Do tego konkursu przystąpiło 35 uczestników. Uczniowie klas pierwszych pisali opowiadanie z dialogiem na zadany temat. Drugoklasiści pisali list, a trzecioklasiści rozprawkę. Także w tym konkursie nasi gimnazjaliści odnieśli sukces. II miejsce zajęła Sylwia Ciebiera (49/50 pkt.), na III miejscu uplasował się Paweł Konkol (48/50 pkt.). Wyróżnienia przyznano Justynie Łazarz i Wojciechowi Domino.

      Uczniowie, którzy wzięli udział w trzech konkursach, walczyli o „Główne Grand Prix”. Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość, że nasi uczniowie uplasowali się w skali kraju na I miejscu wśród szkół biorących udział w „Stypendiadzie”! Dzięki temu szkoła otrzymała „Złoty Puchar”, a najlepszy uczeń – Paweł Konkol, który zgłosił się do trzech konkursów i zdobył najwyższą średnią spośród wszystkich uczestników, otrzymał w nagrodę laptop.   

        Współautorkami sukcesu uczniów są Panie polonistki uczące w gimnazjum: Dorota Daź – Dolecka, Bogumiła Dziepak, Jolanta Mroczka i Danuta Wróbel.

Niezwykle budujący jest fakt, że w dobie Internetu, fb, różnorodnych komunikatorów są uczniowie, którzy lubią czytać książki, zgłębiać tajniki ortografii czy tworzyć własne teksty.

Edukacja polonistyczna ma więc sens!

                                                                                                                                            Danuta Wróbel

                                                                                                                       

 

Janów Lubelski - wycieczka klas 1a i 1d

 

Wizyta siatkarzy światowej sławy w naszym gimnazjum 
 

Nagroda Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych 

 


Brawo Paweł!

 

„ Sukces to drabina, po której nie sposób wspiąć się z rękami w kieszeniach”.

                                                                                              Philip Wylie

 

Paweł Konkol wśród najlepszych uczniów Podkarpacia nagrodzonych przez PSST.

Paweł Konkol odbiera nagrodę z rąk marszałka Władysława Ortyla.

            3 czerwca bieżącego roku do Rzeszowa przybyli burmistrzowie, wójtowie, prezydenci miast, starostowie oraz radni z całego województwa podkarpackiego, aby wziąć udział w obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele Farnym pod przewodnictwem Ks. Biskupa Jana Wątroby. Następnie zaproszeni goście przeszli do Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie obyła się konferencja, podczas której wyróżnieni zostali zasłużeni samorządowcy. W czasie uroczystej gali wręczone zostały także nagrody Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych dla najzdolniejszej młodzieży z podkarpackich szkół. Wśród 25  nagrodzonych znalazł się uczeń klasy III B  Publicznego Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Tyczynie (tegoroczny absolwent), Paweł Konkol. Najlepsi uczniowie z Podkarpacia otrzymali nagrody finansowe, rzeczowe oraz nagrodę specjalną – zaproszenie od Stanisława Ożoga, Posła do Parlamentu Europejskiego na wyjazd do Brukseli oraz wizytę w Parlamencie Europejskim.
           Paweł w czasie trzyletniej nauki w gimnazjum osiągał bardzo dobre wyniki w nauce. Klasę pierwszą ukończył z wyróżnieniem, uzyskując średnią ocen 5,47. Podobnie było w klasie drugiej – średnia 5,80. W klasie trzeciej otrzymał z wszystkich przedmiotów nauczania oceny celujące i ze średnią ocen 6,0 ukończył szkołę! Co warte podkreślenia, chłopiec nie ograniczał się tylko do zdobywania wiedzy. Swoje zainteresowania i talenty rozwijał, biorąc udział w konkursach przedmiotowych, w których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Naukę w gimnazjum godził z edukacją w  Zespole Szkół Muzycznych Nr 2 w Rzeszowie. Mimo wielu obowiązków Paweł znajdował czas na aktywne uczestnictwo w życiu klasy, szkoły i gminy, biorąc udział w licznych uroczystościach. Koledzy z klasy zawsze mogli liczyć  na jego życzliwość i pomoc. Cieszył się on zasłużoną sympatią  oraz szacunkiem rówieśników i nauczycieli.

      Jesteśmy dumni z Pawła i Jego osiągnięć. Serdecznie gratulujemy mu odniesionego sukcesu i życzymy powodzenia w szkole średniej. Wyrazy uznania kierujemy też do Rodziców Pawła Państwa Haliny i Jerzego Konkolów.

 

                                                                                                   Danuta Wróbel

                                                                                     nauczyciel Gimnazjum w Tyczynie

 

 


Projekty edukacyjne

"JAK TWORZYĆ STRONY INTERNETOWE"

„CZY WARTO PROPAGOWAĆ AKTYWNY WYPOCZYNEK?– ORGANIZUJEMY RAJD ROWEROWY I ZWIEDZAMY FORTY PRZEMYSKIE”

prezentacja

film

 

 "Piękno Ziemi Tyczyńskiej „

       fotorelacja

       

        7 czerwca 2016 r w CDK i IT w Tyczynie odbył się finał V edycji konkursu plastycznego pt.  „Piękno Ziemi Tyczyńskiej „ Laureatami zostali nasi uczniowie Sylwia Jachyra z klasy 3b (I m) , Kamila Paluch  z 3d (III m) Iwona Grządziel  z kl. 3b (III m).

         Wyróżnieniami uhonorowano prace A. Gutkowskiego z IIc, A. Kopaczyńskiej z klasy III c oraz K. Król z klasy IIId. Gratulując nagrodzonym – zachęcam do udziału w następnej edycji konkursu.

Renata Rzepka

 

 VI Tyczyński Konkurs Matematyczny

fotografie

Więcej fotografii na instagramie

  

X Bieg Tyczyński

fotografie

więcej fotografii na FB 

 Konkurs plastyczny - "Piękno naszej Ziemi Tyczyńskiej"

fotografie

 

Piękno Pogórza Przemyskiego

 

         Pozornie odległe, mało znane, a jakże malownicze i urzekające…

Dubiecko, Krasiczyn i Dynów to przystanki na trasie naszej wycieczki (24 maja1016 r.). Uczestniczyło w niej 24 uczniów naszego gimnazjum, w tym ośmiu uczestników projektu edukacyjnego „Poznajemy zamki Podkarpacia”.

Dubiecko to wieś, którą nadał w 1389 roku Władysław Jagiełło wojewodzie sandomierskiemu Piotrowi Kmicie. Od 1407 roku przywilejem króla Władysława II Jagiełły Dubiecko stało się miastem. 

Tu właśnie urodził się Ignacy Krasicki i mieszkał Aleksander Fredro. Może obydwaj panowie siedzieli na parkowych ławkach, spacerowali obok fosy, czy stali na zamkowym moście…

Zamek w Krasiczynie, pomimo licznych wojen i pożarów, zachował prawie niezmienione siedemnastowieczne oblicze. Cztery cylindryczne baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka oraz Wieża Zegarowa już z oddali witają turystów…

Nie udało się nam pospacerować Przełomem Hołubli (rezerwat przyrody ze ścieżką dydaktyczną) w leśnictwie Wapowce. Chcieliśmy zobaczyć Hołublię malowniczo wijącą się meandrami, zakolami, osuwiska z odkrywkami fliszu karpackiego i niepowtarzalną podkarpacką florę i faunę. Miejscowy krasiczyński przewodnik turystyczny odradził nam jednak tę trasę, twierdząc, że jest „nieaktywna”: ścieżki zarosły i łatwo się zgubić. Trochę żal…

Za to odwiedziliśmy Dynów, gdzie gościnnie w rynku powitał nas król Władysław Jagiełło. Ochłodzeni kroplami wody z fontanny, smakowaliśmy pyszne lody.

Dużo jak na jeden dzień!

Niech roześmiane buzie uczniów i zdjęcia uroczych krajobrazów przemówią same za siebie…

                                                                     Danuta Kozińska i Piotr Ledwoń

 

Konkurs Plastyczny - "STOP DOPALACZOM"

       

   "Reprezentacja „naszej szkoły w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na plakat pt. "STOP DOPALACZOM" organizowanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Rozstrzygniecie konkursu będzie 15.06.16 a do 24.06 br. Organizator planuje jego podsumowanie i wręczenie nagród laureatom. 25 prac naszych uczniów ilustruje różnorodne aspekty tego problemu, który niszczy zdrowie i życie zwłaszcza młodym ludziom.

R.R.

„Jan Paweł II - w sercu i pamięci”

 

           MGOKSiR w Sokołowie Młp. odbył się IV Wojewódzki Konkurs Twórczości Plastycznej oraz Grafiki Komputerowej dla Dzieci i Młodzieży pt „Jan Paweł II - w sercu i pamięci”.Tematem tegorocznego konkursu były słowa:"Bądźcie świadkami miłosierdzia".  W kategorii gimnazjum II miejsce zdobyła prezentowana powyżej praca Sary Borowiec z klasy IIIc. Autorce - gratulujemy a pozostałych uczniów zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu.

R.R.

Relacja wideo
My Jana Pawła uczniowie Wspólnota  Źródło  Kazanie Biskupa 
     
 Ofiaruje Tobie  Przyjdź jak chcesz    Wieża modlitwy     Wyrwani z niewoli_1
       
Wyrwani z niewoli_2     Wspólna samba       Ku wolności            Iskierka
          Kto lepszy? Podsumowanie      
   
       

Konkurs Wiedzy o Patronie 

Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch etapach. Pierwszy odbędzie się w dniu 10.05.2016r. o godzinie 10.25 - klasy I i III sala 214 natomiast klasy II w sali 208. Biorą w nim udział
3 osobowe zespoły klasowe zgłoszone przez wychowawców. Uczestnicy wypełniają indywidualnie test dotyczący biografii Jana Pawła II. Do drugiego etapu, zakwalifikowane zostaną zespoły z 5 klas, które zbiorowo osiągną najwyższe wyniki.

Bibliografia do I etapu:

1.     Wszelkie pozycje książkowe zawierające biografię Jana Pawła II.
2.    Strony internetowe poświęcone Janowi Pawłowi II tj.:

                                                                         

Akademia środowiskowa z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja 

O Konstytucji 3 Maja – ciekawiej!

         Co rok obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jest to ważne, państwowe święto. W 2016 r., w 225 lat od tego wielkiego dokonania polskiego ustawodawstwa, w Publicznym Gimnazjum w Tyczynie obchody przybrały bardzo nowatorskie oblicze, by uciec od rutyny i zniechęcenia formami pompatycznymi.

        Przygotowani przez nauczycieli języka polskiego i muzyki: pp. Jolantę Mroczkę, Bogumiłę Dziepak i Dianę Hałoń uczniowie z klas 2 a i 3 a zaprezentowali dzień 3 maja 1791 r. w formie programu informacyjnego. Pojawili się dziennikarze prowadzący i ich goście w studio, reporterzy z ulic Warszawy przeprowadzający relację z sejmu i wywiad z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, korespondenci zagraniczni prowadzili rozmowy: we Francji – z Robespierre’em, w Moskwie – z carycą Katarzyną. Nie zabrakło także stylizowanych stałych punktów programu – wiadomości muzycznych, sportowych i prognozy pogody. Stacja telewizyjna GIMSAT emitowała też własny sygnał dźwiękowy, ilustrowała materiał artykułami Konstytucji, zdjęciami i filmami, pojawiła się nawet reklama polskich szabel (realizacja – BD).

        Znakomity był udział chóru gimnazjum, usłyszeliśmy m.in. pieśni: „Niepodległa, niepokorna”, „Polonez 3 Maja”, „Witaj, majowa jutrzenko”, „Dziś idę walczyć”.

      Finał zaś wybrzmiał nutami poloneza skomponowanego przez Wojciecha Kilara. Widzowie podziwiali pary tańczące w strojach z epoki. Uczniów przygotowała do występu p. Anna Charlińska – Błaszczak.

      Niezawodna okazała się także ekipa techniczna, pracująca pod kierunkiem p. Mirosława Leniarta, twórcy scenografii do występu w szkole i Ośrodku Kultury, dekorację współtworzyła p. Renata Rzepka.

        Przygotowanie uroczystości wymagało ogromnej pracy, ale jakże przyjemnie było słuchać pochwał i gratulacji. Może za rok zechce wziąć udział w obchodach więcej rodziców, więcej mieszkańców Tyczyna…

                                                                                              BD

 
                                                                        fotorelacja 
                                                               
 
            
 
Akademia z okazji  225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Niepodległa niepokorna   Gim SAT 2016
 program artystyczny
Dokąd idziesz Polsko?
         

    

Uroczysty Polonez  

Dziś idę walczyć mamo

 

 

 

Informacja dla rodziców i uczniów.

Dzień 2-maja 2016r. jest wolny od zajęć dydaktycznych. 

 

           

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW.

Finalistka Konkursu Kuratoryjnego z Historii Karolina Król.

                             

 

 


 

UWAGA!

UCZNIOWIE KLAS PIERWSZYCH i DRUGICH!

 

W dniach 18-20.04.2016r. (tj. poniedziałek-środa)

odbywają się EGZAMINY GIMNAZJALNE uczniów klas trzecich.

W tych dniach nie ma zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

 

 

Informacja o egzaminie gimnazjalnym 

        Każdy zdający powinien mieć długopis lub pióro z czarnym tuszem lub atramentem przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę.   Rysunki, jeżeli trzeba je wykonać zdający wykonują długopisem.

 

Harmonogram przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego:

 1. Część humanistyczna – 18 kwietnia 2016 r. (poniedziałek)-uczniowie przychodzą na godzinę 8:30, nauczyciele na godzinę 8:00.
 • z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00 - czas pracy zdających wynosi 60 minut (lub nie więcej niż 80 minut przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu jest przedłużony)
 • z zakresu języka polskiego – 11:00 - czas pracy zdających wynosi 90 minut (lub nie więcej niż 135 minut przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu jest przedłużony)
 1. Część matematyczno-przyrodnicza – 19 kwietnia 2016 r. (wtorek)-uczniowie przychodzą na godzinę 7:45 – będą robione zdjęcia klasowe.
 • z zakresu przedmiotów przyrodniczych – 9:00 - czas pracy zdających wynosi 60 minut (lub nie więcej niż 80 minut przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu jest przedłużony)
 • z zakresu matematyki – 11:00 - czas pracy zdających wynosi 90 minut (lub nie więcej niż 135 minut przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu jest przedłużony)
 1. Język obcy nowożytny – 20 kwietnia 2016 r. (środa)- uczniowie przychodzą na godzinę 8:30.
 • na poziomie podstawowym – 9:00 - czas pracy zdających wynosi 60 minut (lub nie więcej niż 80 minut przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu jest przedłużony)
 • na poziomie rozszerzonym – 11:00 - czas pracy zdających wynosi 60 minut (lub nie więcej niż 90 minut przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu jest przedłużony)

Porady psychologa - Egzaminy a stres - jak do tego podejść?

 

Przed egzaminem

W dniu egzaminu

 

Podczas egzaminu

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW.

1.Tomasz Drag- klasa IIB- laureat Konkursu Kuratoryjnego z języka angielskiego2.Klaudia Szczypek- III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Recytacji Prozy i Poezji Niemieckojęzycznej i III miejsce w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej organizowanego przez Gimnazjum Sióstr Pijarek w Rzeszowie.

3.WERONIKA ZAJĄC KL. ID - III MIEJSCE W „INDYWIDUALNYCH MISTRZOSTWACH POWIATU W LEKKOATLETYCE” (GIMNAZJADA) SKOK WZWYŻ DZIEWCZĄT 125CM.

 


X Wojewódzki Konkurs

Recytacji Prozy i Poezji Niemieckojęzycznej

 

To już dziesiąta, jubileuszowa edycja konkursu, którego organizatorem jest nasze szkoła. Tuż obok gimnazjum, w nowej inscenizacji, w Centrum Dziedzictwa Kultury i Informacji Turystycznej, 22 marca 2016r. do zmagań konkursowych przystąpili uczniowie z Gimnazjum z Hyżnego, Gimnazjum z Chmielnika, Gimnazjum Społecznego z Chmielnika, Gimnazjum nr 2 z Rzeszowa, Gimnazjum nr 5 z Rzeszowa, Gimnazjum nr 11 z Rzeszowa, Gimnazjum nr 12 z Rzeszowa oraz z Gimnazjum z Tyczyna.

A było o co walczyć. Nagrodami były kursy językowe w szkole Języków Obcych „Promar”, nagrody książkowe oraz gadżety elektroniczne.

W składzie jury nie mogło zabraknąć pani  Marty Jakubowicz-Pisarek, dyrektora szkoły językowej Germanitas oraz przewodniczącej komisji, pani Agnieszki Buk, pracownika Uniwersytetu Rzeszowskiego, pani Doroty Pirgi, pracownika Uniwersytetu Rzeszowskiego, pani Zakii Cieślickiej – Majki, kierownika Centrum Dziedzictwa Kultury i Informacji Turystycznej w Tyczynie oraz pana Janusza Skotnickiego, burmistrza miasta i gminy Tyczyn.

A oto wyniki zmagań konkursowych:

KATEGORIA RECYTACJI:

 1. Klaudia Bator - Gimnazjum w Hyżnem
 2. Weronika Wrischke - Gimnazjum Społeczne w Chmielniku
 3. Natalia Kiełbasa - Gimnazjum nr 12 w Rzeszowie

Faustyna Przywara - Gimnazjum nr 11 w Rzeszowie

Wyróżnienie: 

 1. Gabriela Cisek - Gimnazjum nr 2 w Rzeszowie
 2. Weronika Hadała - Gimnazjum w Tyczynie

KATEGORIA PIOSENKI:

 1. Patrycja Nawojska - Gimnazjum w Chmielniku
 2. Aleksandra Zawora - Gimnazjum w Hyżnem
 3. Klaudia Szczypek - Gimnazjum w Tyczynie

Karolina Dulemba – Gimnazjum w Chmielniku

Wyróżnienie:

 1. Martyna Bialic - Gimnazjum Społeczne w Chmielniku

            Fundatorzy nagród:

Szkoła Języków Obcych PROMAR, p. Janusz Skotnicki - Burmistrz Miasta Tyczyn, p. Zofia Kwater – dyrektor Publicznego Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Tyczynie, Rada Rodziców Gimnazjum w Tyczynie oraz Wydawnictwo LektorKlett.

video

           fotografie
 
   

 

ZAPROSZENIE W BIESZCZADY

 

„W górach jest wszystko, co kocham,

Wszystkie wiersze są w bukach...”

 

Przebywał dziś (wtorek, 5 kwietnia) z nami przewodnik beskidzki pan Stanisław Orłowski.

Pan Stanisław od urodzenia związany jest z Bieszczadami. Dzieciństwo i młodość spędził w Łukawicy u podnóża Gór Słonnych, a obecnie jest czynnym przewodnikiem górskim Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Przez wiele lat znakował szlaki piesze w Bieszczadach, jest  autorem publikacji krajoznawczych i przewodników turystycznych, pracował z młodzieżą i często nadal wędruje z grupami turystycznymi po bezdrożach polskich gór.

         Z zachwytem słuchaliśmy jego wspomnień i gawęd, obejrzeliśmy unikatowe zdjęcia flory i fauny bieszczadzkiej ...

 

Chcesz wiedzieć więcej  - patrz  → www.bieszczady-przewodnicy.pl

 

                                                                                             Danuta Kozińska

Dni Otwarte 2016

Fotografie

Występ chóru "Panie Janie" Pokaz Karate
Występ Klaudii Miss gimnazjum
"Ach te Baby"
Walc z parasolkami
   Warsztaty 
Ala la, Ola la...
 
     
 
 
Zaproszenie
 
 

Triduum Paschalne - zatrzymaj  się na chwilę...

śpiewa nasz absolwent Piotr Mazur

 
 
 

Dzień Wiosny

 

Chu, chu cha... Pary wiosenne Top modelki :)
   "Piosenka wiosenna"  
     

Dzień Kobiet

 

Fotografie B.P

Wybory Miss Gimnazjum  Taniec z rekwizytem   Przed występem - kulisy

Stroje plażowe  Miss publiczności  Mamy Miss!
   

 


Panowie

     Rekolekcje Wielkopostne

     W dniach od 02 do 04 lutego 2016r. uczniowie będą uczestniczyć w Rekolekcjach Wielkopostnych. Do Kościoła Parafialnego w Tyczynie młodzież wychodzi podczas zajęć lekcyjnych, które odbywają się zgodnie z obowiązującym podziałem godzin.

 

Konkurs Artystyczny pt.  „ W świecie ballad i romansów A. Mickiewicza”

 

Zespół Szkół nr 6 w Rzeszowie był organizatorem I Powiatowego Konkursu Artystycznego pt.
 „W świecie ballad i romansów A. Mickiewicza”

          W kategorii plastycznej uczniowie wykonywali ilustrację do wybranej ballady naszego   Wieszcza. Spośród prac reprezentujących  naszą szkołę komisja konkursowa wyróżniła kwalifikując na wystawę prace 4 uczniów: „Świteziankę” M. Kluz
z kl. I D, „Romantyczność” O. Głowińskiego z kl. I D „Rybkę” autorstwa Jakuba Skubisza z kl. 2 D oraz „Romantyczność”  Iwony Grządziel z kl. III B.
Wystawę w holu SP przy ulicy Solarza 12 można będzie obejrzeć do końca lutego 2016.

 

III FESTIWAL MIŁOSNEJ PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ SZKÓŁ DOLINY STRUGU.

Fotografie

 

Filmy

          

   Czy o miłości zostało powiedziane już wszystko? Czy słowo miłość często pojawia się w tekstach piosenek? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy podczas naszego konkursu w dniu 09. 02. 2016.

Okazją do naszej imprezy są jak co roku obchodzone 14 lutego Walentynki- święto wszystkich zakochanych.

   W wokalnych szrankach stanęło aż 16 uczniów z 6 szkół podstawowych w: Borku Starym, Matysówce, Hermanowej, Tyczynie, Budziwoju i Hyżnem oraz młodzież z: Zespołu Szkół w Chmielniku, Społecznego Gimnazjum w Chmielniku i Publicznego Gimnazjum w Tyczynie.

   Występy młodych artystów oceniało niezależne jury w składzie: pani Agnieszka Chmiel-nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół w Tyczynie, pani Anna Mazur- nauczycielka języka angielskiego i niemieckiego w III LO w Rzeszowie oraz pan Omar Cardenas- lektor i nauczyciel języka hiszpańskiego- native speaker z Meksyku.

 

         Nagrody na konkurs w postaci kursów językowych o łącznej wartości 2280 zł ufundowała Szkoła Języków i Zarządzania Promar  w Rzeszowie.

Naszymi sponsorami byli również:

 • Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Tyczynie
 1. Zofia Kwater
 • Rada Rodziców przy Publicznym Gimnazjum w Tyczynie
 • Drobne nagrody ufundowało również wydawnictwo Pearson.

 

Po burzliwych obradach jury przyznało następujące nagrody:

 

KATEGORIA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

I miejsce: Natalia Szura z SP w Borku Starym

II miejsce: Aleksandra Szala z SP nr 15 w Rzeszowie

III miejsce: Michał Pieprzyk z SP w Hermanowej

Wyróżnienie: Wiktoria Dudek z SP nr 15 w Rzeszowie

 

KATEGORIA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

I miejsce: Martyna Bialic ze Społecznego Gimnazjum w Chmielniku            

II miejsce: Kamila Wójcik z Publicznego Gimnazjum w Tyczynie

III miejsce: Weronika Rybka z Publicznego Gimnazjum w Tyczynie

Wyróżnienie: Karolina Dulemba z Zespołu Szkół w Chmielniku

 

Gratulujemy wszystkim wspaniałych talentów i życzymy dalszych sukcesów!

 

                                                               Joanna Pawlak-Ostrowska

                                                           Zespół Nauczycieli Językowych

Turniej siatkówki i piłki ręcznej

Lekcja Historii i Patriotyzmu

26 stycznia 2016 r. miała miejsce publiczna prezentacja projektu edukacyjnego Publicznego Gimnazjum
w Tyczynie
. Zatytułowany został „Wiersze Mieczysława Skotnickiego lekcją historii i patriotyzmu”.

             Prezentacja odbyła się w M-GOK w Tyczynie. Młodzież czytała wiersze z młodzieńczych lat autora: „Ojczyzno”, „Wymarsz pułków”, „Noc przed bitwą”, „Tren”, „Rapsod o 20. Pułku Ułanów”. Do trzech utworów: „Przejście granicy”, „W ogniu” i „Marzenie dziewczęce” powstała oryginalna muzyka i zostały wykonane z towarzyszeniem gitary.

           Na szczególnie uroczysty charakter początku prezentacji złożyło się  wprowadzenie sztandaru Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz odśpiewanie –   w postawie zasadniczej – hymnu państwowego. Następnie został przedstawiony udział żołnierzy z tyczyńskiej placówki AK w akcji „Burza”, ich heroiczna walka, ofiara życia
i spoczynek na miejscowym cmentarzu.

          W hołdzie wszystkim, którzy oddali życie za ojczyznę, uczniowie odśpiewali autorską piosenkę „A oni szli”. Wyrażała ona wołanie o pokój na świecie – o który coraz trudniej wobec postaw odrzucających boga i tworzenia ideologii wrogości religijnej. Apogeum przesłania stanowił napis: „Nigdy Więcej Wojny”.

        Na zakończenie zabrał głos pan Burmistrz Janusz Skotnicki i w imieniu swego taty dziękował za podjęcie tego tematu, za nowatorską formę projektu oraz za przedstawienie muzycznych wersji utworów.

P.O B.D

Relacja Foto

Relacja wideo

"Marzenia dziewczęce"

"A oni szli..."

Wywiadówka 

 

1 lutego 2016 r. o godzinie 17:00 odbędzie się wywiadówka szkolna.

Zapraszamy wszystkich rodziców oraz opiekunów.

 TURNIEJ KLAS -  kolejne zadanie konkursowe dla klas

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - "Wiem, co jem!"

W dniu 29.01.2016r. w piątek na lekcji piątej  11.20 - 12.05  odbędzie się test
dla przedstawicieli klas - trzech uczniów z każdej klasy.

Test będzie zawierał pytania przygotowane na podstawie materiału dostępnego na stronie promocji zdrowia

- (po kliknięciu w baner na dole) - 12 pierwszych tematów od tematu

"Chemia w pożywieniu" do tematu "Soki a cukier".

Sale: Klasy I -  sala 205 lub 201

Klasy II -  sala 303

Klasy III -  sala 304

Warsztaty plastyczne w Łańcucie 

 

W dniach 15.12.2015r. oraz 17.12.2015r. w sumie trzy grupy uczniów brały udział w wyjazdowych warsztatach plastycznych w Łańcucie. Uczniowie mieli okazję poznać objazdową wystawę pod tytułem "Świat Toruńskiego Piernika" zorganizowaną przez Muzeum Okręgowe w Toruniu przy wsparciu fabryki cukierniczej "Kopernik"
Na wystawie uczniowie poznali ciekawą historię oraz legendy związane z wypiekaniem tradycyjnych polskich pierników z Torunia podziwiając jednocześnie makietę panoramy Torunia, przyprawy, narzędzia, piece historyczne czy ubiory
z czasów średniowiecza, gdy rzemiosło to rozkwitało w Toruniu.
Podstawowe surowce mąka i miód pochodziły z kraju natomiast przyprawy korzenne przywozili kupcy, którzy
w czasach średniowiecza pływali kogami - dużymi żaglowcami handlowymi.  Po zapoznaniu się z historią piernika uczniowie pod kierunkiem zawodowej instruktorki wykonywali pierniki z przygotowanego wcześniej niejadalnego ciasta. Musieli je rozwałkować posypując mąką, po wybraniu formy z drewna mocno i dokładnie wypełnić ją ciastem następnie po odwróceniu i wyjęciu z formy usunąć nożykiem naddatki po czym umieścić na blaszce do pieczenia. Gdy minęło 15 minut pierniczki były gotowe należało tylko poczekać aby ostygły. Każdy uczeń przywiózł do domu własnoręcznie wykonany i ładnie zapakowany piernik.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni i stwierdzili, że w przyszłości chętnie wezmą udział w podobnych warsztatach. 
                                                                                                                                                       P.O
 

Turniej piłki siatkowej

 

Zasady zdrowego życia  - Szkoła Promująca Zdrowie

 

W ramach działań Szkoły  Promującej Zdrowie wszystkie klasy wykonały piękne plakaty
wliczane do punktacji Turnieju Klas.

Prace oceniała pięcioosobowa komisja - pani dyrektor Zofia Kwater, R. Rzepka, H. Krzysztofińska,
I. Gutowska oraz p. Ocieczek.

Pierwsze miejsce zdobyły klasy 1a oraz 3b, drugie klasa 2e, natomiast trzecie klasa 3d.
Komisja brała pod uwagę zgodność  z założeniami konkursu, poprawność tematyczną,

staranność, wrażenie artystyczne oraz wkład pracy.

Komisja jednoznacznie przyznała, że wszystkie klasy podeszły poważnie do zadania za co serdecznie dziękujemy.

Mamy też nadzieje, że te zasady nie pozostaną tylko na "papierze" ale, że zostaną wzięte pod uwagę
w kreowaniu zdrowego stylu życia teraz i w przyszłości!

Organizatorzy

 

 
"Rowerem z Gruzji do Polski" - promocja zdrowego stylu życia 

W dniu 11.12.2015r. gościliśmy naszych absolwentów: Arkadiusza Konkola, Marcina Kościółka oraz Łukasza Ocieczka. W ramach promocji zdrowia i zdrowego wypoczynku opowiedzieli nam trochę na wesoło o jednej ze swoich wypraw rowerowych z 2014 roku z Gruzji do Polski. Przy okazji wspomnieli, że bardzo miło wspominają lata spędzone
w naszej szkole. Opowiadając starali się zainteresować i zachęcić taką formą aktywnego i taniego wypoczynku, gdzie kosztem jest jedynie praktycznie tylko wyżywienie. Noclegi w namiocie są niebywałą frajdą ponadto można też  przy okazji podziwiać przepiękne widoki. Będąc w Gruzji podkreślali rzadko spotykaną na świecie gościnność Gruzinów, uprzejmość policji, bezinteresowną pomoc - cechy te niestety zanikają w naszym zindustrializowanym, konsumpcyjnym społeczeństwie.. Była to po części krótka lekcja geografii, trochę historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Na koniec zachęcali wszystkich, aby starali się wypoczywać aktywnie zaznaczając, że  oni już w gimnazjum wyruszali na  krótkie wyprawy rowerowe w Bieszczady. Miejmy nadzieje, że może kiedyś niektórzy z słuchających tej relacji uczniów sami kiedyś staną przed młodszymi kolegami i opowiedzą równie ciekawie o swoim zdrowym a przy okazji pełnym przygód, miłych niespodzianek, wypoczynku, który potem wspomina się z sentymentem. Bo to własnie wtedy, w czasie młodości mamy na to czas,  możliwości później gdy przyjdą obowiązki rodzinne jest to niestety trudniejsze. W imieniu dyrekcji oraz uczniów serdecznie dziękujemy za wizytę i mamy nadzieję, że zobaczymy i posłuchamy jeszcze kiedyś relacji
z innych wypraw.Turystyka rowerowa zmieniła nasze postrzeganie świata.
Nauczyła nas pokory, pokazała nam czym jest wolność,
a napotkani ludzie pomogli nam zrozumieć co w życiu jest tak naprawdę ważne.
A rower wybraliśmy z czterech powodów: jest przyjemnie, tanio, zdrowo i odlotowo!

:)

Strona ROZJECHANI.PL KLIKNIJ!

Podziękowania - rozjechani.pl

 

Mikołaj w szkole? - był!

 

"Tej co nie zginęła" Konkurs Piosenki Patriotycznej

Relacja foto

Relacja wideo
             
 Niepodległa
niepokorna
         Piechota 3d  Dziś do ciebie.. 3a
             
 Dziewczyna
z granatem 3b
         Jak długo na
Wawelu 2b
Taki kraj 1c
                               

My pierwsza brygada 1a        Żeby Polska.. 3c      Dziewczyna z granatem 1d       Taki kraj 2d 

 

      Byliśmy tam...

Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy w Rzeszowie to już tradycja. 20 listopada klasa 2c wraz z wychowawcą i nauczycielką geografii uczestniczyła w prelekcjach siódmej już edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego.

      Pokazy audiowizualne prowadzone przez podróżników Agnieszkę Zakonek, Michała Ilczuka i Roberta Celińskiego dotyczyły krajów: USA, Korei Północnej oraz Himalajów.

     Uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z budową i działaniem dronów. Student WSIiZ Dominik Ciurko opowiadał o tym, że w Afryce dzięki nim można wytropić kłusowników i skuteczniej chronić zagrożone gatunki zwierząt.

     Kalejdoskop Podróżniczy to dodatkowa lekcja geografii. Ale nade wszystko Kalejdoskop Podróżniczy to barwne opowieści „ fanatyków” gór i podróży, a stad już tylko krok do fascynacji, która może się kiedyś przerodzić w życiową drogę poznawania innych ludzi, kultur, lądów i mórz.

Chcesz wiedzieć więcej – patrz → www.kalejdoskoppodrozniczy.pl/ festiwal/ lub Facebook

 

 

   WYWIADÓWKA SZKOLNA, KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W dniu 23.11.2015r. - poniedziałek o godz 17.00 odbędzie się wywiadówka szkolna na którą serdecznie zaprasza pani dyrektor Zofia Kwater oraz wszyscy wychowawcy klas.

 W trakcie wywiadówki odbędzie się jak corocznie kiermasz świąteczny zorganizowany przez
Szkolne Koło Caritas i świetlicę szkolną. Za uzyskane pieniądze zostaną zakupione produkty do paczek
na Święta  Bożego Narodzenia dla  potrzebujących uczniów i ich rodzin.

Serdecznie prosimy wszystkich rodziców o  wsparcia naszej akcji charytatywnej.

Opiekun SKC Monika Nowosiad

 
 

Beskidy jesienią…

 

     5 listopada 2015 r. dwudziestoosobowa grupa uczniów klas pierwszych i uczestnicy projektu ” Poznajemy zamki Podkarpacia” przebywali w Beskidzie Niskim. Pieszo wędrowaliśmy z Iwonicza do Rymanowa, zwiedziliśmy obydwa miasteczka – kurorty.Jesienna, piękna w tym roku aura, sprzyjała pieszym wędrówkom.

       Wyjazd zorganizowali opiekunowie szkolnego koła PTTK p. D. Kozińska i p. P. Ledwoń

fotorelacja

 

 

 

    Światełko dla Łyczakowa - podsumowanie akcji

 Jak co roku nasza szkoła włączyła się bardzo aktywnie
w akcję TVP Rzeszów "Światełko dla Łyczakowa".

    W obecnym roku zebraliśmy aż 1603 zniczy!, które to będą zapalane
na Cmentarzu Łyczakowskim oraz cmentarzu "Orląt" - młodych obrońców Lwowa.

    Najwięcej zebrały klasy 1d, 2c, 2e. Serdecznie dziękujemy w imieniu organizatorów wszystkim uczniom.

    W podziękowaniu od TVP zamieszczono słowa naszego patrona:
"Naród, który traci pamięć jest narodem bez przyszłości"


    To tam we Lwowie w 1918 roku walczyli i ginęli za Polskę młodzi gimnazjaliści.Posłuchajmy ballady o jednym z nich dołączając do naszego światełka z płonącego znicza chwilę  zatrzymania, refleksji i zadumy. 

 

Święto Patrona, Dzień Edukacji Narodowej 

 

       Kiedyś Karol Wojtyła a dziś św. Jan Paweł II powiedział: "Na szkołę patrzymy jak na poszerzony dom rodzinny, w którym treści ważne dla całego narodu są stale gruntowane w coraz to nowych pokoleniach".  Te ważne dla nas słowa powiązały ze sobą dwie uroczystości w naszej szkole. 16 października minęła 37 rocznica wyboru naszego rodaka na Stolicę Piotrową, a zaledwie kilka dni wcześniej obchodziliśmy święto Edukacji Narodowej. Papież Polak jest dla nas przykładem, autorytetem i wzorem do naśladowania. Był nauczycielem i wychowawcą młodzieży. To on powiedział kiedyś zwracając się do nauczycieli: „Młodzież i dzieci są przyszłością świata, są przyszłością narodu i Kościoła, są tą przyszłością oni, młodzi ludzie, ale są nią w oparciu o rodzinę, o szkołę, o Kościół, o naród, o cały naród”

      Obchody święta Patrona naszej szkoły i Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęliśmy złożeniem kwiatów pod pomnikiem św. Papieża Jana Pawła II, a następnie cała społeczność szkolna na czele ze sztandarem udała się na uroczystą mszę świętą do kościoła parafialnego. Słowo Boże skierował do nas  proboszcz ks. dr Marian Czenczek.

       Po mszy świętej młodzież gimnazjum przedstawiła krótki program artystyczny poświęcony św. Papieżowi Janowi Pawłowi II. Uczniowie przypomnieli ważne momenty z życia tego świętego Polaka, który objawił nam swoją wielkość poprzez cierpliwość, zrozumienie, pokorę i modlitwę. Jego życie i posługa kapłańska jest dowodem na to, że człowiek stworzony jest do czynienie dobra.

      W dniu tak uroczystym, przy duchowej obecności Patrona naszej szkoły uczniowie klas pierwszych złożyli również uroczyste ślubowanie i oficjalnie zostali włączeni do społeczności gimnazjalnej.

       Na zakończenie całej uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli na ręce pani dyrektor Z. Kwater bukiet kwiatów wraz ze słowami podziękowania dla wszystkich nauczycieli za ich trud i pracę włożoną w edukację i wychowanie młodzieży oraz życzenia dalszej owocnej pracy i pomyślności w życiu osobistym.

       W całej uroczystości uczestniczyli również zaproszeni goście: Burmistrz Tyczyna pan Janusz Skotnicki oraz przewodniczący Rady Rodziców pan Adam Bajda.

 

Joanna Pawlak-Ostrowska

 

 
 

Zespół taneczny z Tarnopola (Ukraina)

 

 

Otrzęsiny klas I - fotorelacja

 
 

Zbiórka makulatury - fotorelacja

 

 

Inauguracja roku sportowego - fotorelacja

 

 

   Wybraliśmy Zarząd Samorządu Uczniowskiego i radnych do Młodzieżowej Rady Gminy

   17 września br. odbyły się w naszym gimnazjum demokratyczne wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego poprzedzone kampanią wyborcą. Przez kilka dni sześcioro kandydatów na przewodniczącego szkoły walczyło o głosy wyborców, prezentując w różny sposób swoje programy . Nie zabrakło prezentacji multimedialnych, plakatów i ulotek.

    Zainteresowanie wyborami było duże. Blisko 86% uprawnionych do głosowania oddało swoje głosy na wybranego kandydata. Największa frekwencja była w klasach drugich – 91,4%. Nad prawidłowością przebiegu wyborów czuwała Komisja Wyborcza, której przewodniczył Paweł Konkol z kl. 3b.

      Po przeliczeniu kart wyborczych okazało się, że najwięcej  głosów  ( 100)  zdobyła Klaudia Szczypekz kl. 3b i to ona będzie w tym roku szkolnym pełniła funkcję przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego. Jej zastępcą został Norbert Staniek z kl. 3c, na którego głosowało 96 wyborców.
       Do Zarządu SU weszli także: Michał Kusy z kl. 2c (51 głosów) i Maria Bomba z kl. 2d (49 głosów). Michał pełnić będzie funkcję skarbnika, a Marysia została sekretarzem SU. Pozostali kandydaci startujący w wyborach weszli w skład Rady SU.

           przewodnicząca                   zastępca                       skarbnik                       sekretarz 

   

 

      W tym roku szkolnym po raz pierwszy wybieraliśmy  radnych  do  Młodzieżowej Rady Gminy Tyczyn. O sześć miejsc walczyło ośmioro kandydatów. Największe poparcie uzyskali: Norbert Staniek kl. 3c (68 głosów), Michał Kusy kl. 2c (62 głosy), Klaudia Szczypek kl. 3b (50 głosów), Sylwia Ciebiera kl.3c i Maria Bomba kl. 2d ( obie po 44 głosy) oraz Jakub Cyzio kl. 3b (32 głosy). Młodzi radni, uczestnicząc w spotkaniach Rady Miejskiej w Tyczynie, reprezentować będą głos młodego pokolenia i jego potrzeby. Ich opiekunem i przewodnikiem będzie Pan Tomasz Chlebek.

       Nowo wybranemu Zarządowi SU oraz radnym MRG gratulujemy i życzymy powodzenia w pracy .

 

Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Danuta Wróbel

 fotorelacja