Komers klas III 

zdjęcia Polonez  
 
Belgijka  Relacja  
 
  

XI Finał Konkursu Wiedzy o Patronie - św. Janie Pawle II

 

zdjęcia

 

Już po raz jedenasty w Publicznym Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Tyczynie odbył się finał „Konkursu Wiedzy o Patronie” przygotowany przez panią katechetkę Monikę Nowosiad. Konkurs odbywał się w dwóch etapach: w pierwszym (test wiedzy) wzięli udział reprezentanci wszystkich klas, natomiast do ścisłego finału zakwalifikowało się pięć klas – Ia, Ic, IIa, IId, IIId. Drugi etap (finał) odbył się 31.05.2017r. w hali sportowej gimnazjum i miał charakter multimedialny. Tegoroczna edycja miała wyjątkową oprawę ze względu na skład jury. Zaszczycili nas bowiem swą obecnością wyjątkowi goście a mianowicie: ksiądz proboszcz Marian Czenczek, burmistrz Tyczyna pan Janusz Skotnicki, pani dyrektor Zofia Kwater oraz ksiądz Piotr Sala.

     Reprezentanci klas zmagali się aż w ośmiu konkurencjach, było też, jak co roku zadanie dla całej klasy. Rywalizacja była zacięta, wszyscy uczniowie zaprezentowali ogromną wiedzę o św. Janie Pawle II.

    Konkurencje były zróżnicowane, począwszy od pytań z filmu pt.: „Karol - papież, który pozostał człowiekiem”, poprzez pytania dotyczące biografii, pielgrzymki Jana Pawła II z 1997r. i 1991r. do Polski, herbu papieskiego, hymnu szkoły, świętych kanonizowanych przez św. Jana Pawła II a skończywszy na zadaniu dla klasy, polegającym na rozwiązaniu krzyżówki na temat pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski z 1999 roku.

       Przedstawiciele poszczególnych klas byli dopingowani przez swoich kolegów i koleżanki, co z pewnością dodawało im ogromnej otuchy i motywowało do walki. A było o co walczyć! Główną nagrodą była klasowa wycieczka: „Śladami Jana Pawła II”, ufundowana przez panią dyrektor.


Oto wyniki końcowe XI edycji „Konkursu Wiedzy o św. Janie Pawle II”:

I MIEJSCE: klasa II D

II MIEJSCE: klasa II A

III MIEJSCE: klasa I A

   Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję, wiedzy i determinacji, jaką zaprezentowali w tegorocznym konkursie, a trzeba przyznać, że poziom konkursu był bardzo wysoki.

Monika Nowosiad

 

Szkoła Promująca Zdrowie

W dniu 05.06.2017r. podczas Konferencji Naukowo Metodycznej  
"Szkoła Promująca Zdrowie inwestycją w zdrowie dziecka"
 
Praca naszej szkoły w zakresie promocji zdrowia została doceniona Certyfikatem przyjęcia do 
Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie w województwie podkarpackim.

Certyfikat wręczyła na ręce pani Dyrektor osobiście pani Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.


Ponado  Rejonowy Koordynator pani Jadwiga Boho przekazała szkole List Gratulacyjny.Warto podkreślić, że nasza szkoła należy do nielicznego grona szkół gimnazjalnych w województwie, które uzyskały taki certyfikat jako potwierdzenie realnej pracy w ciągu ostatnich lat w zakresie  promocji zdrowia, aktywności fizycznej, profilaktyki  uzależnień, czy stwarzaniu przyjaznych warunków pracy ucznia w szkole. 

     

” Piękno naszej Ziemi Tyczyńskiej”

W środę 31.05.2017r. w CDKiIT odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia VI edycji konkursu plastycznego pt.” Piękno naszej ziemi tyczyńskiej”. W tym roku naszą szkołę reprezentowało 11 prac. W kategorii- prezentacja multimedialna- I miejsce zdobyła wzbudzając ogromny zachwyt jury - praca autorstwa Olgi Kaczor z klasy IIId.
    W kategorii plastycznej - I miejsce uhonorowano malarską interpretację tematu wykonaną przez Darię Grzesik z IIIc, II miejsce zdobyła praca Sandry Turaj z IId, III miejsce przyznano czarno - białej ilustracji Wiktorii Bronhard z IIa. Ponadto wyróżniono prace dwóch autorek: Weroniki Ślęczki z IIIc oraz Sylwii Szostek z III d. Zapraszamy do obejrzenia foto-kroniki z tej uroczystości …


      Dwa dni później - tj. 02.06.2017r. w ramach tegorocznej edycji “Dni Tyczyna” w sali projekcyjnej Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej odbył się wernisaż Przeglądu Dorobku Plastycznego Uczniów Tyczyńskiego Gimnazjum.
    Wystawa prezentuje ponad 150 prac blisko 130 autorów, Są to projekty płaskie i przestrzenne architektury ,form dekoracyjnych z rolki po papierowych ręcznikach, płaskorzeźby z masy solnej, mozaiki, witraże, martwe natury, pejzaże inspirowane sztuką baroku i impresjonizmu, a także szkice ludzi i zwierząt - realne i fantastyczne. Osobnym tematem wystawy są projekty inspirowane inicjałami, plakaty oraz pastisze -  będące twórczymi interpretacjami istniejących już dzieł, powstałych w różnych epokach - od Leonarda da Vinci poprzez Edgara Muncha do Zdzisława Beksińskiego i innych twórców XX w.

 

     Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia CDKilT w Tyczynie do końca czerwca 2017r.

R.R


Zmiana organizacji zajęć w dniu 5 czerwca 2017 r.

1l. 7.45 – 8.25 (5)

2l. 8.30 – 9.10 (5)

3l. 9.15 – 9.55 (5)

4l. 10.00 – 10.40 (5)

5l. 10.45 – 11.25 (5)

6l. 11.30 – 12.10 ( 20 min. )  przerwa obiadowa

7l. 12.30 – 13.10 (5)

8l. 13.15 – 13.55

 

"XI Bieg Tyczyński"

 

 

Kiedy daję z siebie wszystko,

co mogę z siebie dać - wtedy wiem,

że wygrałem!!!

 

     Za nami XI Tyczyński Bieg Uliczny. 30 maja młodzi sportowcy ze szkół podstawowych oraz Gimnazjum w Tyczynie, rywalizowali na tyczyńskich ulicach o tytuł zwycięzcy biegu.

     Impreza rozpoczęła się uroczystym apelem przy pomniku św. Jana Pawła II. Stąd uczestnicy biegu udali się na miejsce startu - tyczyński rynek. Pozostali uczniowie wraz z opiekunami mieli za zadanie wspierać swoich kolegów i koleżanki gorącym dopingiem na trasie biegu.

    Na miejscu startu przywitał młodych sportowców Pan Burmistrz Janusz Skotnicki, Pan Przewodniczący Rady Miejskiej Adam Skowroński oraz Pani Dyrektor Zofia Matys.

Zawodnicy rywalizowali w sześciu kategoriach na trzech dystansach: 600m, 800m i 1200m.

    Cóż to były za emocje… Walka do ostatnich metrów, rywalizacja w duchu fair play. Najmłodszym zawodnikom kibicowały całe rodziny.

A oto klasyfikacja:

Kategoria kl. I-III szkoła podstawowa dziewczęta

 1. JULIA WIŚNIOWSKA
 2. IZABELA PAŃCZAK
 3. AMELIA MEKSUŁA
 4. NATALIA CZARNIK
 5. WIKTORIA WRONA
 6. KINGA KASAK

 

Kategoria kl.I-III szkoła podstawowa chłopcy

 1. JAKUB PARA
 2. MACIEJ KAJZER
 3. WIKTOR KĄKOL
 4. JONASZ LEWKO
 5. PATRYK BORYS
 6. MIKOŁAJ SKOWRON

Kategoria kl. IV-VI szkoła podstawowa dziewczęta

 1. DAGMARA JAWORSKA
 2. KORNELIA ZAWADZKA
 3. MAGDALENA TERESZKIEWICZ
 4. ALEKSANDRA SZELA
 5. ALEKSANDRA CISŁO
 6. PATRYCJA DRAŻEK

 

Kategoria kl.VI-VI szkoła podstawowa chłopcy

 1. KAROL WIŚNIOWSKI
 2. KAMIL JASINSKI
 3. TOMASZ KIEŁBASA
 4. JAKUB HAMERA
 5. KONRAD KOTOWICZ

 

Kategoria kl. I-III GIMNAZJUM dziewczęta

 1. ALEKSANDRA KOZŁOWSKA
 2. KAMILA WÓJCIK
 3. MARLENA BARAN
 4. PATRYCJA KULIG
 5. PATRYCJA JAMRÓZ
 6. NATALIA KAWA

 

Kategoria kl. I-III GIMNAZJUM chłopcy

 1. WOJCIECH DOMINO
 2. KRYSTIAN SZURA
 3. KLAUDIUSZ CZARNIK
 4. PRZEMYSŁAW PRĘDKI
 5. DAWID JANIK
 6. SZPUNAR MATEUSZ

 

 

fotorelacja cz.1

fotorelacja cz.2

 

 

Wernisaż twórczości plastycznej gimnazjalistów.

 

„Kuchnia polska a niemiecka- typowe dania, podobieństwa i różnice”- projekt.

    W drugim półroczu tego roku szkolnego uczniowie klasy 2B realizowali projekt z języka niemieckiego pt. „Kuchnia polska a niemiecka- typowe dania, podobieństwa i różnice”. Szukaliśmy informacji na temat kuchni zarówno naszej, jak i naszych zachodnich sąsiadów. Poznawaliśmy typowe dania i przepisy jak należy przyrządzić dane potrawy. Następnie dokonaliśmy porównania obydwu kuchni. Zakończenie naszego projektu polegało na przygotowaniu potraw na uroczyste spotkanie naszych nauczycieli z dyrektorami szkół podstawowych i Pana burmistrza.

   Wybraliśmy kilka potraw z kuchni niemieckiej i wykonaliśmy je pod czujnym okiem pani Beaty Rychlik i pani Joanny Pawlak-Ostrowskiej, która była opiekunem projektu. Na naszym stole znalazły się: Schinkentaschen, Bratwurst, Kartoffelsalat, Apfelstrudel i inne smakowite dodatki.
  Nauczyciele byli zachwyceni serwowanymi przez nas potrawami kuchni niemieckiej.Jedno jest pewne cały projekt zakończył się sukcesem, gdyż każdy z degustujących znalazł coś dla siebie i był zadowolony z serwowanych dań.

prezentacja

zdjęcia

 

Klaudiusz Czarnik kl. IIB

FINAŁ KONKURSU WIEDZY O PATRONIE  -  31 maj 2017 r. godz. 10

 Bibliografia:

 

 • Szczegółowa biografia świętego Jana Pawła II;
 • Film: „Karol - papież, który pozostał człowiekiem”, 2006r., reż. Giacomo 
  Battiato;
 • Hymn szkoły (tekst + melodia)
 • Pielgrzymka św. Jana Pawła II do Polski z 1997r.;
 • Treść homilii wygłoszonej przez św. Jana Pawła II w Rzeszowie;
 • http://www.diecezja.rzeszow.pl/2015/04/homilia-jana-pawla-ii-w-rzeszowie/
 • Informacje zawarte na stronie naszej szkoły pod hasłem „Przydatne informacje 
  i ciekawostki (wiedza, którą warto posiadać)”.
 • przydatne informacje

 

Zadanie dla klasy:

Pielgrzymka św. Jana Pawła II do Polski z 1999r.

 

 

Katalog Online naszej biblioteki szkolnej 

 

 

 


 

   

 

Graficzne opowieści…

… były tematem spotkania uczniów kl. 3a i 2d z p. Wojciechem Birkiem, pracownikiem Uniwersytetu Rzeszowskiego. 9 maja 2017 r. na zaproszenie Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Tyczynie p. dr przybył w progi gimnazjum, obarczony sporą paczką słynnych komiksów, nade wszystko jednak służył uczestnikom swoją ogromną wiedzą – jako twórca i tłumacz historii obrazkowych.

      Choć komiks wywodzi się z bajek dla dzieci, to zyskał sobie w XXI w. status literacki, z ambicją przynależności do kultury wysokiej, np. „Persepolis” Marjane Satrapi. Stanowi też mocny fundament kultury popularnej dzięki kultowym już ekranizacjom komiksów o Supermanie, Spidermanie, Batmanie czy Garfieldzie. W polskiej tradycji warto wymienić Janusza Christę z „Kajkiem i Kokoszem” (vide: „Asterix”) oraz Papcia Chmiela (Henryka J. Chmielewskiego) ze słynną serią opowieści o Tytusie, Romku i A’Tomku.

     P. Birek – oprócz teorii rysunku i rozmieszczenia tekstu w komiksie – zainteresował się także uczniowskimi dokonaniami na tym polu. Obejrzał ilustrowane fragmenty „Zemsty” (zadanie domowe z języka polskiego) i wyróżnił pochwałą komiks przygotowany przez Paulinę Jamróz z kl. 3a (reprodukowany za zgodą autorki). Entuzjastyczną ocenę swego talentu uzyskał natomiast Oskar     Głowiński z kl. 2d, obdarzony przez prelegenta „magicznym” piórem, które może zapoczątkować jego ukierunkowaną, profesjonalną karierę rysownika.

     I tak teorię i dzieła cudze udało się przybliżyć i przenieść w sferę osobistych doświadczeń, a wizyta sympatycznego gościa może owocować tworzeniem i czytaniem wartościowych komiksów.

BD

 

Warsztaty z robotyki       

    7 maja  2017r. w siedzibie Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli  odbyła się  I część warsztatów z robotyki, w których uczestniczyło dwóch naszych uczniów: Dominik Bieniek i Paweł Smoliński. Celem warsztatów było upowszechnienie informacji o walorach edukacyjnych nauczania robotyki w szkołach.

 

A oto efekt końcowy naszej pracy ….

Program tematyczny I cz. warsztatów:

Roboty w akcji (1 godz. lekcyjna):

Prezentacja wykorzystania robotów w rzeczywistych pracach:

 1. Pakowanie i dystrybucja towarów.
 2. Zastosowania medyczne – nowoczesna chirurgia oraz wyrób leków.
 3. Roboty jako towarzysze – interaktywne zabawki.
 4. Roboty w produkcji przemysłowej.
 5. Ochrona i monitorowanie miejsc niebezpiecznych.
 6. Eksploracja kosmosu, wyręczenie ludzi z prac w niebezpiecznym środowisku.
 7. Roboty transportowe przewożące ludzi i zasoby.

Roboty w ruchu (3 godz. lekcyjne):

       Projektowanie i budowa autonomicznego robota, który przemieszcza się i mierzy przebytą odległość, szybkość, potrafi pokonywać wzniesienia. Programowanie silników za pomocą wbudowanego czujnika obrotów. Wykonanie dokumentacji części mechanicznej robota.M.Koń

 

 

DRODZY TRZECIOKLASIŚCI

 

           Od 8 maja 2017 roku ruszył nabór do szkół ponadgimnazjalnych w Rzeszowie i potrwa on do 9 czerwca 2017 roku.

     W przypadku klas dwujęzycznych (XIX LO Rzeszów), V Liceum Ogólnokształcącego im. K.K.Baczyńskiego i Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Rzeszowie nabór trwa od 8 maja 2017 roku do 23.05.2017r.

     Wydrukowane i podpisane przez rodziców (prawnych opiekunów) formularze (podanie i kwestionariusz osobowy) należy dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru.

Pomocy przy wyborze szkoły jak i elektronicznej rejestracji kandydatów udziela pedagog szkolny. Uczniów bardzo prosimy o przemyślany wybór szkoły.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej:

 

Wszystkim trzecioklasistom życzę dostania się do wybranej przez siebie szkoły.

 

                                                                                                Dyrektor Gimnazjum 
                                                        mgr inż. Z. Kwater     

                                                                            

                                   

 

 

 

 

   III Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Hiszpańskojęzycznych

Warsztaty z języka hiszpańskiego

    W marcu w III Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie uczniowie naszego gimnazjum mieli szansę gościć w dwóch edycjach warsztatów, które zostały zorganizowane z myślą o gimnazjalistach z Podkarpacia, zainteresowanych językiem hiszpańskim i chcących wziąć udział w III Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Hiszpanii i Krajach Hiszpańskojęzycznych.

    Pierwsza odsłona warsztatów, która odbyła się 2-go marca 2017 roku, stała się niepowtarzalną okazją do odwiedzenia Gwinei Równikowej. Zostało przygotowanych wiele ciekawych gier oraz interaktywne prezentacje m. in.  dotyczącą Gwinei Równikowej i jej kultury. Niespodzianką było pojawienie się zaprzyjaźnionej Hiszpanki Mariny, która wspomogła warsztaty opowiadając o florze i faunie Gwinei Równikowej, a przede wszystkim o zagrożonych gatunkach tego rejonu.

     Dwa tygodnie później, tj. w piątek  17-go marca 2017 roku, grupa naszych gimnazjalistów wybrała się na kolejne warsztaty na temat Hiszpanii i regionie Aragón. Spotkanie to zachęciło młodzież do poznania m.in. geografii, sztuki i kultury ojczyzny Don Kiszota w bardziej atrakcyjnej formie. Liczne ćwiczenia interaktywne, filmiki oraz gry, przyczyniły się do świetnej atmosfery nauki poprzez zabawę. Jedną z licznych atrakcji przewidzianych w tym dniu była lekcja flamenco i nauka gry na kastanietach poprowadzona przez profesjonalistów z krakowskiej szkoły Flamenco.

 

Wyniki III Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Hiszpanii i Krajach Hiszpańskojęzycznych oraz rozdanie nagród

      29 marca 2017 roku w III Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie odbył się III Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Hiszpanii i Krajach Hiszpańskojęzycznych. Goszczono około 90 osób z 20-stu szkół całego Podkarpacia. Patronem konkursu był Radca Biura ds. Edukacji Ambasady Królestwa Hiszpanii z siedzibą w Polsce.

  Gratulujemy Sandrze Turaj, uczennicy klasy IId oraz Arturowi Tendelskiemu, uczniowi klasy Ia, którzy zdominowali podium w kategorii gimnazjum.

Atrakcyjne nagrody zostały rozdane w dniu 26 kwietnia br.

Oto zwycięzcy konkursu:

 1. Sandra Turaj - Publiczne Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Tyczynie 91%

      Paweł Płonka - Gimnazjum  nr 9 im. św. Królowej Jadwigi  w Rzeszowie 91%

 1. Artur Tendelski - Publiczne Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Tyczynie 88%
 2. Magdalena Mohsin - Gimnazjum nr 7 im. Jana III Sobieskiego w Rzeszowie  82%

 

Opiekun: Bartłomiej Prokop

fotorelacja

 

 

Konkurs Wiedzy o Patronie

Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch etapach. Pierwszy odbędzie się w dniu 09.05.2017r. 
o godz.8.35 
 Biorą w nim udział 3 osobowe zespoły klasowe zgłoszone przez wychowawców. Uczestnicy wypełniają indywidualnie test dotyczący biografii Jana Pawła II. Do drugiego etapu, zakwalifikowane zostaną zespoły z 5 klas, które zbiorowo osiągną najwyższe wyniki.

Bibliografia do I etapu:

1.     Wszelkie pozycje książkowe zawierające biografię Jana Pawła II. 
2.    Strony internetowe poświęcone Janowi Pawłowi II tj.:

                                                                        

Egzaminy gimnazjalne 2017
Fotorelacja

Życzenia Świąteczne 

Wielkanocne inspiracje plastyczne , czyli samodzielne wytwory rąk i wyobraźni naszych uczniów...

 

Finaliści Kuratoryjnego Konkursu z j. angielskiego

 

Tomasz Drag kl. IIIb Kamil Żołądek kl. IIIc

Dzień wiosny 2017

Układ taneczny Ariana Grande

 

Konkurs recytatorki poezji miłosnej "Miłość niejedno ma imię"

Chodź pomaluj mój świat

Dwoje ludzieńków

Bolesław Leśmian

Niepewność

Adam Mickiewicz

Ze złości

Władysław Broniewski

Tyle słońca w całym mieście

Nic dwa razy

Wisława Szymborska

Rozmowa liryczna

K.I Gałczyński

A kiedy będziesz..

K. P. Tetmajer

 

Małgorzata przy kołowrotku

J. W. Goethe

Rozmowa liryczna

K.I Gałczyński

 
   

WYCIECZKA DO WARSZAWY

 

fotorelacja

 

          W dniach 9- 10 marca klasy: 2b, 2d i 2c wraz z wychowawcami wybrały się na żywą lekcję patriotyzmu i historii do naszej ukochanej stolicy- Warszawy.

           Pierwszym punktem programu było zwiedzanie gmachu Telewizji Polskiej, w którym mieliśmy okazję zobaczyć studia telewizyjne, gdzie nagrywane są takie programy jak: „Pytanie na śniadanie”, „Jaka to melodia” i program publicystyczny Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiać”. Ponadto przewodnik opowiedział naszym uczniom o tym wszystkim, czego nie widać podczas transmisji telewizyjnej: o wszystkich urządzeniach i ludziach, którzy je obsługują, by można było nagrać kilkuminutowy program.

           Następnie udaliśmy się na miejsce noclegu w Warszawskim Centrum Sportu Młodzieżowego Agrykola. Po zjedzeniu pysznego obiadu wyruszyliśmy do miejsca upamiętniającego największe bohaterstwo mieszkańców Warszawy, do Muzeum Powstania Warszawskiego, które pokazało nam, jak opowiadać o przeszłości, by przekaz był czytelny, wierny, wiarygodny, a zarazem mógł trafić do współczesnego odbiorcy. Twórcy tego muzeum wspaniale  połączyli historię z nowoczesnością, miejsca pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji i w ten sposób zakorzenili wydarzenia sprzed przeszło 60 lat w naszej świadomości. To miejsce we wspaniały sposób oddaje klimat tamtego czasu, odtwarza atmosferę powstańczej Warszawy, pokazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej. Podczas dwugodzinnego pobytu w tym niezwykłym muzeum poczuliśmy się tak, jakby ktoś przeniósł nas w czasie do wojennej Warszawy.

         Na koniec dnia odbyliśmy wieczorny spacer po Starym Mieście. Plac Zamkowy, Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, Pałac Prezydencki i Grób Nieznanego Żołnierza na długo pozostaną w naszej pamięci.

         W drugim dniu wycieczki gimnazjaliści odwiedzili Sejm RP. Na początku pani przewodnik przedstawiła uczniom historię polskiego parlamentaryzmu. Za pomocą prezentacji multimedialnej przypomniała nam jak on się narodził i jak się rozwijał aż po czasy Wielkiego Sejmu Czteroletniego i Konstytucję 3 Maja. Pani opowiadała nam również różne ciekawostki związane z pracą sejmu.  Dowiedzieliśmy na przykład, co oznacza trzykrotne uderzenie laską marszałkowską podczas otwarcia posiedzenia.

      Następnie weszliśmy na galerię dla publiczności w Sali Posiedzeń, gdzie w tym samym czasie odbywało się czytanie projektu ustawy. Mogliśmy obserwować pracę posłów i samego Marszałka Sejmu         

         Kolejnym punktem naszego programu wycieczki było Centrum Nauk Kopernik,  w którym nasza młodzież miała okazję doświadczyć, w jaki sposób można połączyć naukę z emocjonującą zabawą. Uczniowie zobaczyli kilkaset interaktywnych stanowisk umieszczonych w kilku stałych galeriach oraz Teatr Wysokich Napięć  i Teatr Robotyczny. Niektórzy zwiedzający od razu poszli do działu z anatomią, gdzie można było dowiedzieć się ile metrów ma jelito, obejrzeć człowieka od środka, lub jadąc na rowerze obserwować własny szkielet.

      Po tak emocjonującej lekcji nauki i dobrej zabawie postanowiliśmy nasz autokar zamienić na... Metro Warszawskie. Okazało się to trafnym wyborem. Niektórzy z nas mieli pierwszy raz w życiu okazję przejechać się nowoczesną koleją podziemną. Po przejechaniu 2 stacji wysiedliśmy i spacerem udaliśmy się do Złotych Tarasów- największego centrum handlowego w Warszawie.

       Po drodze widzieliśmy Pałac Kultury i Nauki oraz dzielnicę nowoczesnych biurowców.

        Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy, więc i nasza przygoda powoli dobiegała końca. Trzeba było wracać do domu. O bezpieczną drogę powrotną zadbał nasz kierowca pan Tomasz, który przy swojskich rytmach muzyki disco polo szybko i bezpiecznie zawiózł nas do Tyczyna.

Joanna Pawlak Ostrowska

 

Dzień Kobiet

Panowie

Dzień Kobiet na wesoło...

 Piosenka od chłopców

Ed Sheeran - Thinking Out Loud

Zaloty,  odlotowe skoki,

My heart will go on..

Kobieca pogawędka
z koleżanką...

Życzenia absolwentów

    W ojczyźnie samby...

Brazylia to największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwo Ameryki Południowej i piąte pod względem wielkości państwo świata, to kraj kontrastów przyrodniczych i społecznych. Stolica Brazylii – Brasilia - znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

        To jednak dość daleko, a więc na tę egzotyczną i fascynującą podróż nie każdy może sobie pozwolić. My w murach własnej szkoły uczyniliśmy jednak na tej drodze pierwszy krok.
    Krajobrazy Brazylii i problemy społeczne tego kraju przybliżył nam podróżnik firmy „TRZASK”, pan Grzegorz Chachara. Barwne opowieści i liczne unikatowe zdjęcia dziś: zaprowadziły nas do największego miasta Ameryki Południowej i półkuli południowej – Sao Paulo, przelecieliśmy helikopterem nad najpiękniejszym i największym wodospadem, który leży na granicy Brazylii i Argentyny – wodospady Iguazu, odwiedziliśmy drugą - pod względem wielkości – na świecie hydroelektrownię Itaipu, karmiliśmy Kajmany na Pantanalu, największym bagnistym obszarze na świecie, graliśmy na berimbau i afrykańskich bębnach w Salvadorze, zobaczyliśmy najpiękniejsze wydmy Brazylii – Lencois Maranhenses, włóczyliśmy się po największej faweli w Rio de Janeiro – faweli Rocinha.

       Zainspirowały nas również zdjęcia plaży Copacabana, góry nazwanej Głową Cukru i najbardziej rozpoznawalnej figury Chrystusa naprzeciw tej góry.

fotorelacja

Chcesz wiedzieć więcej → patrz →Trzask.pl.

Danuta Kozińska

  „Randka w ciemno z książką.”

Z okazji Walentynek w bibliotece szkolnej odbyła się  „Randka w ciemno z książką.”

      Na czytelników czekały książki – niespodzianki, pięknie zapakowane, bez zdradzania ich tytułu i treści. Uczniowie dobierali sobie książki na podstawie haseł wypisanych na serduszkach, które pośrednio określały tematykę utworu.

      Akcja pozwoliła na poszerzenie czytelniczych horyzontów uczniów. Sięgnęli po książki,  na które w innych okolicznościach nie zwróciliby uwagi. Wśród randkowiczów znaleźli się i tacy czytelnicy, którzy na co dzień rzadziej odwiedzają bibliotekę, ale tym razem skusili się dzięki nietypowej formie akcji.

 

                                                                           Czytelniczka z kl.2d

 

     IV FESTIWAL MIŁOSNEJ PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ SZKÓŁ DOLINY STRUGU

 

    „All you need is love……”to hasło IV FESTIWALU MIŁOSNEJ PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ SZKÓŁ DOLINY STRUGU, który odbył się w naszej szkole 14 lutego z okazji Walentynek.

      W wokalnych szrankach stanęli uczniowie z 4 szkół podstawowych: w Borku Starym i Matysówce, Tyczynie i Budziwoju oraz młodzież ze Społecznego Gimnazjum Doliny Strugu w Chmielniku i nasi uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Tyczynie.

       Występy młodych artystów oceniało niezależne jury w składzie: pani Agnieszka Chmiel-nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół w Tyczynie, pani Agnieszka Szczęch- nauczycielka języka włoskiego, pani Marzena Wianecka-Kusy- właścicielka szkoły językowej Speaker i przedszkola w Tyczynie oraz pani Renata Drążek- nauczycielka języka angielskiego.

         Nagrody na konkurs w postaci kursów językowych ufundowała Szkoła Języków i Zarządzania Promar  w Rzeszowie oraz pani Marzena Wianecka-Kusy- właścicielka szkoły językowej Speaker i przedszkola „Małe Misie”,  która ofiarowała specjalną nagrodę dla Filipa Szmista ze SP w Matysówce (udział w półkoloniach językowych w okresie wakacyjnym) a dla uczniów ze szkół gimnazjalnych bilety do kina. Dziękujemy
Naszymi sponsorami byli również:
- Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Tyczynie :Zofia Kwater
- Wydawnictwo Pearson

 

Po burzliwych obradach jury przyznało następujące nagrody:

KATEGORIA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

I miejsce: Julia Ożyło SP nr 15 w Rzeszowie

II miejsce: Filip Szmist SP Matysówka

III miejsce: Daria Marcinek SP Tyczyn

Wyróżnienie: Gabiela Szmist SP Matysówka

 

KATEGORIA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH:

I miejsce: Paulina Płodzień Społeczne Gimnazjum w Chmielniku

II miejsceKacper Kaczor Gimnazjum w Tyczynie

III miejsce: Weronika Korbecka Społeczne Gimnazjum w Chmielniku

WyróżnienieAleksandra Liskowicz Gimnazjum w Tyczynie

 

Gratulujemy wszystkim wspaniałych talentów i życzymy dalszych sukcesów!

 

                                                         Joanna Pawlak-Ostrowska

 Projekt "Jak budować zdrowe relacje?" prezentacja publiczna

        

 

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W I PÓŁROCZU 
ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
 


KONKURSY KURATORYJNE: 

 • Kuratoryjny Konkurs przedmiotowy z historii – Klaudia Dańczuk zakwalifikowała się do II etapu,
 • Kuratoryjny Konkurs z języka angielskiego: Michał Kusy – zakwalifikował się do II etapu,
 • Kamil Żołądek – zakwalifikował się do III etapu, Tomasz Drag – zakwalifikował się do III etapu

 

Gratulujemy i życzymy sukcesów w 3 etapie!

 

SUKCESY W KONKURSACH PLASTYCZNYCH:

 • Kamila Rząsa z kl. II a – II miejsce w konkursie dla uczniów szkół Doliny Strugu,
 • II Edycja Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pn. „Do czego MORZE służyć może? – 11 prac nagrodzonych imiennymi dyplomami,
 • XVI MPTDiM szkół noszących imię Jana Pawła II pn. „Matka Ziemia” – wyróżniona została praca Mikołaja Burza z kl. III c,

 

SUKCESY SPORTOWE:

 - Gimnazjada powiatu rzeszowskiego –Indywidualne Mistrzostwa Powiatu w Lekkiej Atletyce : 19.09.2016 –

 • Janowski Bartosz- kl IIIc – II miejsce (srebrny medal) -150cm-skok wzwyż
 • Wolan Adrian -kl IIIc  -III miejsce (brązowy medal)  -140cm – skok wzwyż
 • Szura Krystian  -kl IIIb  -III miejsce (brązowy medal)  -41,95 sek. – bieg 300
 • Głowacka Nikita kl IId - VI miejsce – 125cm skok wzwyż

 

- Gimnazjada powiatu rzeszowskiego –drużynowe (sztafetowe) mistrzostwa  Powiatu w  biegach przełajowych  -07.10.2016 r., reprezentacja Gimnazjum Tyczyn chłopcy  - IV miejsce w biegu sztafetowym 10 x 800m.

Skład reprezentacji:

 • Domino Wojciech kl IIa
 • Błażejowski Dominik kl IIIc
 • Prędki Przemysław kl IIId
 • Czarnik Klaudiusz  kl IIb
 • Biesiadecki Michał  kl IId
 • Skiba Kacper kl IIIc
 • Bomba Kacper kl IIa
 • Szpunar Mateusz  kl IIc
 • Maślanka Oskar  kl IId
 • Kotula Dominik kl IIIa
 • Rezerwowy: Majda Jakub kl IIId

- Gimnazjada – Dominik Kotula – wicemistrz województwa w rzucie oszczepem,

- Finaliści wojewódzkiej Gimnazjady w tenisie stołowym – Wojciech Konkol i Tomasz Tondera,

- Powiatowe Sztafetowe Biegi przełajowe Rzeszów 2016 – III miejsce reprezentacja szkoły (12 uczennic),

 

Uwaga nowy plan lekcji ważny od 30 stycznia 2017 

 

 

 

 

Szkolny konkurs kolęd

fotorelacja

Refleksje na ferie - Twoje zdrowie i życie w Twoich rękach

Projekt "Jak budować zdrowe relacje pomiędzy rówieśnikami?
   Majka  Jak zdobyć przyjaciela?


Szkolny Turniej Piłki Siatkowej

fotorelacja

Mannequin Challenge w Naszym Gimnazjum

 

     SZKOLNE MISTRZOSTWA W TENISIE STOŁOWYM CHŁOPCÓW


     21 grudnia w hali sportowej naszego gimnazjum o tytuł mistrza rywalizowali najlepsi tenisiści stołowi szkoły. Do zawodów przystąpiło 24 zawodników z klas  I – III. Rozegrano ponad 40 gier indywidualnych „systemem rosyjskim”, który to system stwarza możliwość dalszej walki o medale  mimo jednej porażki. W meczach finałowych oglądaliśmy tenis na bardzo wysokim poziomie sportowym. Zgodnie z oczekiwaniami, trzy medalowe miejsca zajęli reprezentanci szkoły , którzy w ubiegłym tygodniu awansowali na finały wojewódzkie Gimnazjady.

Wyniki zawodów:

 1. Wojciech Konkol -              I B
 2. Jakub Warchoł -              II C
 3. Tomasz Tondera -              II A
 4. Kacper Bomba -              II A
 5. Patryk Rożek -              III E
 6. Daniel Rząsa -              III B

Sklasyfikowano 23 zawodników.

 

"Najciekawsze obrazy impresjonistów "

      W maju i czerwcu 2016 roku w ramach lekcji plastyki uczniowie klas 2a - 2e wykonali w plenerze malarskie interpretacje pejzażu w konwencji nurtu XIX w - impresjonizmu. Posługiwali się gamą barw czystych (tęczy) i techniką dywizjonizmu, to znaczy nakładania farby w  formie małych plam czubkiem pędzla, starając się w ten sposób oddać wrażenie zmiany  barw przyrody zachodzących pod wpływem światła słonecznego.
    W bieżącym roku szkolnym odbył się konkurs dla całej społeczności gimnazjum, który  - głosami uczniów, dyrekcji, nauczycieli i pracowników obsługi  i administracji szkoły – wyłonił  „ Najciekawsze obrazy impresjonistyczne”.  Zwyciężyły:

 1. pierwsze miejsce -  128 głosów - praca nr 4 pędzla Anny Jopek z klasy 3a ,
 2. drugie miejsce -  67 głosów - praca nr 11 pędzla Aleksandry Opioły z klasy 3b,
 3. trzecie miejsce - 53 głosów - praca nr 8 pędzla Bartłomiej Fronia z klasy 3a.

      Ponadto wyróżnione zostały obrazy dwóch autorek : praca numer 3 Kamil Wójcik z klasy 3a - zdobyła 29 głosów oraz praca nr 35 Violetty Dziepak  z klasy 3c uhonorowana 28 głosami.

Laureatom gratuluję i ich następców zachęcam do twórczej aktywności ….

 

nauczyciel plastyki
Renata Rzepka

Poznaję świat i ludzi…

 

Wzorem lat ubiegłych organizatorzy 8. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego w Rzeszowie zaprosili uczniów na bezpłatne prelekcje podróżnicze. Bloki szkolne zaproszonych gości odbyły się 2 grudnia w Instytucie badań nad cywilizacjami WSI i Z. W tej turystycznej imprezie uczestniczyło 28 uczniów naszego gimnazjum – klasa 2a.

Gimnazjaliści wysłuchali  trzech prelegentów: Pauliny Kozub-Chwastek, Adama Szostka i Michała Witkiewicza.

Pani Paulina Kozub - Chwastek to organizatorka Memoriału Wojtka Kozuba – biegu na Babią Górę upamiętniającego wybitnego polskiego alpinistę młodego pokolenia, który zginął  w Alpach. W jej wykonaniu wysłuchaliśmy prelekcji o tym, jak spędzają młodość indyjscy rówieśnicy…

Adam Szostek– przejechał na desce spory kawałek Azji pd-wsch, Indii, Chin, odrobinę Egiptu, sprawdzał, jak działa autostop na pustynnych drogach Syrii i Jordanii, a także kręcił się bez konkretnego celu dookoła Turcji. Z fascynacją wysłuchaliśmy opowieści o tym, jak buddyjscy mnisi uczyli się jeździć na longu, o otrzymaniu 10 km Chińskiego Muru na własność, o dzieciakach z Laosu i hinduskim chaosie drogowym.

Temat wykładu pana Michała Witkiewicza to  „Czarnobyl – 30 lat później”.

Data 26 kwietnia 1986 r. na długo pozostanie w ludzkiej pamięci. Awaria reaktora nr 4 w Elektrowni Atomowej w Czarnobylu była bowiem jedną z największych katastrof przemysłowych w historii świata. Choć od katastrofy minęło ponad 30 lat, Czarnobyl do dziś budzi emocje. Wielu kojarzy się z chmurą radioaktywnego pyłu, relacjami z opuszczonego w pośpiechu miasta Prypeć, wstrząsającymi fotografiami niepełnosprawnych dzieci... Życie w strefie jednak nie zamarło, część reaktorów elektrowni funkcjonuje po dziś dzień, a obszar ten przyciąga duże grupy turystów.

Uwieńczeniem naszego uczestnictwa w kalejdoskopie podróżniczym były nagrody:

- dla szkoły; gra Kosmiczny Ekspres

- za prawidłowe odpowiedzi  na stawiane przez podróżników pytania nagrody książkowe otrzymali Jakub Grzebyk i Krystian Hoszko.

Jeżeli jesteś ciekawy świata, chcesz poznawać nowych ludzi, Twoją pasją są podróże → weź udział w kolejnym kalejdoskopie podróżniczym  lub odwiedź stronę

 1. PODKARPACKIEGO KALEJDOSKOPU PODRÓŻNICZEGO W RZESZOWIE

                                                                                                                                              
  Danuta Kozińska

 

 

Kiermasz świąteczny       W trakcie wywiadówki odbędzie się jak corocznie kiermasz świąteczny zorganizowany przez Szkolne Koło Caritas i świetlicę szkolną. Za uzyskane pieniądze zostaną zakupione produkty do paczek na Święta Bożego Narodzenia dla potrzebujących uczniów i ich rodzin.

         Serdecznie prosimy wszystkich rodziców o wsparcia naszej akcji charytatywnej.

Opiekun SKC Monika Nowosiad 

 


 Pozytywne zmiany w Dolinie Strugu 

   

       Regionalne Towarzystwo Rolno – Przemysłowe  „Dolina Strugu” zorganizowało dla uczniów wszystkich typów szkół z terenu 4 gmin konkurs plastyczno-  fotograficzny na temat: „POZYTYWNE ZMIANY W DOLINIE STRUGU”  . W związku z realizacja wieloetapowego programu rozwoju „Sami Sobie” realizowanego przez RTR-P „Dolina Strugu” współfinansowanego przez Szwajcarię.

       Autorzy mogli wybrać jedną z siedmiu kategorii tematycznych i dokonać jej wolnej interpretacji w wybranej technice grafiki komputerowej, malarstwa lub fotografii z opisem.

      Naszą szkołę reprezentowało 14 prac wykonanych w różnych technikach plastycznych . Kapitułą rozstrzygająca ten konkurs uhonorowała uczennicę Kamilę Rząsę z kl. 2a przyznaniem II miejsca w kategorii malarstwo.

Laureatce gratulujemy i zachęcamy do dalszej aktywności twórczej….Renata Rzepka

 

Koncert dla Niepodległej

 

         Obchody świąt państwowych są priorytetem wychowawczym szkoły. Publiczne Gimnazjum w Tyczynie uczciło 98. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, organizując Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej oraz dla mieszkańców gminy Tyczyn – uroczysty Koncert dla Niepodległej.

      W programie tych akademii znalazły się pieśni związane z najważniejszymi wydarzeniami współczesnej historii, ich wykonania poprzedzone były informacjami o ich genezie i autorach, prezentowanymi przez Justynę Wróbel i Dominika Kotulę z kl. 3 a oraz taniec z flagą. Występy klas oceniało jury, przyznając następujące miejsca:

I – kl. Ib, Ic, IId, IIIa

II – kl. IIa

III – kl. Id, IIIe

       11 listopada w M-GOK w Tyczynie swoje wysokie umiejętności zaprezentował szkolny chór prowadzony przez p. Dianę Hałoń. Do śpiewu udało się zachęcić również wszystkich gości Koncertu dla Niepodległej, którzy otrzymali kotyliony i śpiewniki specjalnie przygotowane na tę uroczystość przez gimnazjum. Obchody zostały zorganizowane przez pp. Bogumiłę Dziepak, Wiesława Dziurę, Dianę Hałoń, Renatę Rzepkę, Mariusza Konia, Annę Charlińską – Błaszczak oraz Mirosława Leniarta

B.Dziepak


Fotorelacja

 Relacja wideo - Akademia GOK 11.11.2016r. 

Taniec z flagą Rozszumiały się..  Rozkwitały pąki  Po ten kwiat  
 
 Serce w plecaku Ułani ułani Pierwsza kadrowa  Piechota  
 
Ojczyzno ma Legiony Dziś idę walczyć mamo Jeszcze jeden mazur  
 
 Przybyli ułani  O mój rozmarynie Biały krzyż Marsz marsz Polonia  
   
Wojenko wojenko  
 

 

 

 

Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2016/2017

We wrześniu odbyła się Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2016/17. W rozgrywkach sportowych wzięło udział 10 klas z naszego gimnazjum. Zawody były przeprowadzone w formie wyścigów rzędów. Każdy zespól składał się z 10 zawodników - 5 dziewczynek i 5 chłopców. Rywalizacja odbyła się na poziomach klas I, II i III.

Oto wyniki rozgrywek:

KLASY PIERWSZE 
I m. – klasa IA

II m. – klasa IB

III m. – klasa ID

IV m. – klasa IC

 

KLASY DRUGIE

I m. – klasa IIA

II m. – klasa IIB

III m. – klasa IID

Klasa IIC nie przystąpiła do rozgrywek

 

KLASY TRZECIE

I m. – klasa IIIE

II m. – klasa IIID

III m. – klasa IIIC

Klasa IIIA i klasa IIIB nie przystąpiła do rozgrywek

 

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą rywalizację!

W dniu 7 października 2016r. odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe na stadionie Resovii  w Rzeszowie. W imprezie brali udział uczniowie naszej szkoły. Reprezentacja dziewcząt zajęła III miejsce, natomiast chłopców uplasowała się na IV pozycji.

Można podkreślić, że mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych obydwie drużyny wykazały się wielkim sercem do walki.

Gratulujemy!!!

A oto składy drużyn:

DZIEWCZĘTA:

1.       DOMINIKA KOCUR

2.       GABRIELA RZESZUTKO

3.       WERONIKA ZAJĄC

4.       PATRYCJA KULIG

5.       ANDZELIKA TERESZKIEWICZ

6.       KINGA KALITA

7.       NIKITA GŁOWACKA

8.       ALEKSANDRA OSSOLIŃSKA

9.       KAMILA WÓJCIK

10.   MARLENA BARAN

Rez. JULIA KOSCIÓłEK

               ALEKSANDRA PŁODZIEŃ

 

CHŁOPCY:

1.            DOMINIK KOTULA

2.            BIESIADECKI MICHAŁ

3.            CZARNIK KLAUDIUSZ

4.            MAŚLANKA OSKAR

5.            DOMINO WOJCIECH

6.            BŁAŻEJOWSKI DOMINIK

7.            PRĘDKI PRZEMYSŁAW

8.            SKIBA KACPER

9.            BOMBA KACPER

 10.            MAJDA JAKUB

 11.      SZPUNAR MATEUSZ

                                                                                                                     K.M S.P

 

 

Wyspa ognia i lodu  …

 

       Islandia to zimna lecz urocza wyspa położona w północno-zachodniej części Europy. W wirtualną podróż po tym kraju zabrał nas 17 października 2016 r. podróżnik i geograf, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i twórca Kalejdoskopu Podróżniczego w Rzeszowie - p. Bartosz Pizak.

        Z fascynacją i pedagogicznym kunsztem prelegent opowiedział nam o mieszkańcach Islandii, ich zajęciach, warunkach życia i sposobie gospodarowania. Bogactwo zdjęć interesujących zjawisk i ciekawych krajobrazów wzbogaciło podróżnicze spotkanie.

Czy wiesz, że…
- podstawowym źródłem pozyskania energii elektrycznej w Islandii są gejzery?
- kraj ten leży na dwóch płytach tektonicznych: północnoamerykańskiej i eurazjatyckiej?
- największe miasto Islandii – stolica kraju Reykiavik  liczy tylko 118 tys. mieszkańców?
- Islandia to czołowy europejski producent bananów?
- ulubioną formą wypoczynku Islandczyków są kąpiele w solfatarach?

 

 

                                                                         Danuta Kozińska

Święto Patrona Szkoły i Dzień Edukacji Narodowej


Fotorelacja

 


 

Otrzęsiny klas I

Rozpoczęcie Prezentacje klas Tory przeszkód Rysujemy wychowawców Pokaz karate
Taniec z gwiazdami.. Odgadywanie postaci
z filmów
Interpretacje rysunków_1 Interpretacje rysunków_2 Zakończenie

   "Pozytywne zmiany w Dolinie Strugu" - konkurs

    Ogłaszany konkurs, ma na celu przedstawienie efektów wdrażania Wieloaspektowego Programu Rozwoju „Sami Sobie” w mikroregionie Dolina Strugu, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Organizując ten konkurs chcemy zwrócić uwagę na zmiany, jakie zaszły podczas 5 lat realizacji programu oraz zachęcić młodzież do twórczego spojrzenia na przyszłość naszego mikroregionu.

Uczestnicy konkursu mają za zadanie przygotować prace w 4 kategoriach:

1. Grafika komputerowa

2. Malarstwo

3. Fotografia

4. Opracowanie pisemne

     Praca powinna przedstawiać przedsięwzięcia realizowane przez RTRP Dolinę Strugu w ramach projektu „Sami Sobie”, rozbudzać poczucie lokalnej tożsamości i wspólnego celu jakim jest społeczny i gospodarczy rozwój mikroregionu „Dolina Strugu” czyli obszaru obejmującego 4 gminy (Błażowa, Chmielnik, Hyżne i Tyczyn), Jeszcze raz zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, na zwycięzców czekają bardzo cenne nagrody rzeczowe.

     Wykonane prace, należy oddać najpóźniej do dnia 17 października 2016 wraz z oświadczeniami  do nauczycieli informatyki lub plastyki.

   Regulamin

 

 

 Nowa edycja konkursu JESTEM SMART


      Więcej informacji na stronie http://smart.tikwedukacji.pl/ oraz u nauczycieli informatyki i plastyki.

 

Drugie życie przedmiotów 

   Pod takim hasłem przebiegała ogólnopolska akcja SPRZATANIE ŚWIATA – POLSKA 2016.

   Informację o akcji SPRZATANIE ŚWIATA – POLSKA 2016 uczniowie naszego gimnazjum usłyszeli z audycji emitowanej przez szkolny radiowęzeł.

       Kontynuacją tematu zajęli się wychowawcy klas w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy klasy i zainteresowani nauczyciele przedmiotów. Odbyły się wówczas rozmowy na temat segregacji odpadów, ekologicznych zakupów i ochrony środowiska.

         Ponadto uczniowie gimnazjum wzięli czynny udział w selektywnej zbiórce zużytych telefonów komórkowych. Zebrano ich ponad 140.

Chcemy przekonać wszystkich, że sprzątanie świata będzie łatwiejsze, jeśli nie będziemy go bezmyślnie zaśmiecali.

                                                                                   Danuta Kozińska DOMINIK KOTULA MEDALISTĄ  WOJEWÓDZKIEJ GIMNAZJADY w LA

       

      28 września 2016 w Rzeszowie odbyły się finałowe zawody Indywidualnych Mistrzostw Gimnazjady w lekkoatletyce. Duży sukces odniósł uczeń naszego gimnazjum, uczeń kl III a Dominik Kotula. W konkurencji rzutu oszczepem zajął drugie miejsce wynikiem 42 m, tym samym zostając srebrnym medalistą Wojewódzkiej Gimnazjady.

     W rozegranych tydzień wcześniej zawodach powiatowych Dominik wygrał tę konkurencję z wynikiem 43,39 m. Medale w zawodach powiatowych zdobyli również: Bartosz Janowski srebrny i Adrian Wolan brązowy w skoku wzwyż oraz Krystian Szura brązowy w biegu na 300 m.

         Naszym medalistom serdecznie gratulujemy

 

 

  Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego oraz na radnych Młodzieżowej Rady Gminy Tyczyn

fotorelacja


 

      20 września br. odbyły się w naszym gimnazjum demokratyczne wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego poprzedzone kampanią wyborcą.  Przez kilka dni sześcioro kandydatów na przewodniczącego szkoły walczyło o głosy wyborców, prezentując  w różny sposób swoje programy . Nie zabrakło prezentacji multimedialnych, plakatów i ulotek.

    Zainteresowanie wyborami było  duże. 92,5% uprawnionych do głosowania oddało swoje głosy na wybranego kandydata. Największa frekwencja była w klasach drugich – 94%. Nad prawidłowością przebiegu wyborów czuwała Komisja Wyborcza, której przewodniczył Michał Kusy z kl. 3c.

      Po przeliczeniu kart wyborczych okazało się, że najwięcej głosów ( 124) zdobył Dominik Kotula z kl. 3a i to on będzie w tym roku szkolnym pełnił funkcję przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Pomagać mu będą dwie zastępczynie : Natalia Nowak z kl. 3e i Maria Bomba z kl. 3d, ponieważ obie otrzymały identyczną liczbę głosów ( po 59 każda ). Po raz pierwszy w historii szkoły wydarzyła się taka sytuacja.  Do Zarządu SU weszli także: Nikola Wiater z kl. 3c (41 głosów) i Sandra Turaj z kl. 2d (38 głosów). Nikola  pełnić będzie funkcję skarbnika, a Sandra została sekretarzem SU. Decyzją Rady Samorządu Uczniowskiego Bartosz Janowski z kl. 3c został powołany na Rzecznika Praw Uczniów.

 

  Maria Bomba z kl. 3d
Za-ca Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego
Dominik Kotula z kl. 3a
- Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego

Natalia Nowak z kl. 3e
Za-ca Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

Sandra Turaj z kl. 2d
Sekretarz Samorządu Uczniowskiego

Bartosz Janowski z kl. 3c 
- Rzecznik Praw Ucznia
 Nikola Wiater z kl. 3c
Skarbnik Samorządu Uczniowskiego 

 

 

     W tym roku szkolnym po raz drugi wybieraliśmy radnych do Młodzieżowej Rady Gminy Tyczyn. O sześć miejsc ubiegało się sześcioro kandydatów. Największe poparcie uzyskali: Marlena Baran z kl. 2a (78 głosów), Weronika Borowiec z kl. 3a (64 głosy), Bogusław Szura z kl. 3d (63 głosy), Zuzanna Skoczylas z kl. 2d ( 52 głosy), Maciej Janowski z kl. 3c ( 51 głosów) i Klaudia Dańczuk z kl. 3c (31 głosów).   Młodzi radni, uczestnicząc w spotkaniach Rady Miejskiej w Tyczynie, reprezentować będą głos młodego pokolenia i jego potrzeby. Będzie im trochę łatwiej, bo „szlak przetarli” radni I kadencji. Ich opiekunem i przewodnikiem, podobnie jak ubiegłym roku szkolnym, będzie Pan Tomasz Chlebek.

   
 Klaudia Dańczuk z kl. 3c  Bogusław Szura z kl. 3d  Zuzanna Skoczylas z kl. 2d
  Marlena Baran z kl. 2a  Maciej Janowski z kl. 3c Weronika Borowiec z kl. 3a

 

Nowo wybranemu Zarządowi SU oraz radnym MRG gratulujemy i życzymy powodzenia w pracy .

 

                                                                                                      Opiekun Samorządu Uczniowskiego

                                                                                                                        Danuta Wróbel          

 

 

XVII PODKARPACKI RAJD PIESZY SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II 

 

fotorelacja


 

      W środę 28 września br. przy pięknej słonecznej pogodzie odbył się kolejny, 17 Podkarpacki Rajd Pieszy Szkół im. Jana Pawła II, w którym udział wzięło ponad 700 uczestników w tym 18 uczniów naszej szkoły.

 

TRASA 

– wyjście na trasę ) o godz. 10.30 z SP Świebodna. Długość trasy 10 km Trasa: - Las Gromadzki - Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce - kopalnia gazu ziemnego - ścieżka - łączki – krzyż –przejście na drugą stronę potoku Jodłówka - przez wieś – woda – Las( tzw. Doły) – Zielony szlak - Las za Anielką – Krzyż – Czuba – Krzyż –Patryja - Mechowa Góra(447 m.n.p.) – zupa z kotła - 14.45 – zejście w kierunku Mechowej Góry -kapliczka - Mechowa Góra(Sośnina) - SP Świebodna.

 

Program imprezy :

 1. Spotkanie na Rynku Pruchnickim i oficjalne otwarcie rajdu - godz. 9.30
 2. 2.Przejazd autobusami do Szkoły Podstawowej w Świebodnej– godz. 10.30
 3. Wymarsz grup wiekowych na trasy – godz. 10.45
 4. Msza Św. Polowa w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce Historia Sanktuarium w Jodłówce, zwiedzanie kościoła i studzienki
 5. Postoje i wodopoje na trasie.
 6. Zupa z kotła z chlebem – Hucisko Nienadowskie 14.00 – 15.00
 7. Przemarsz do SP Świebodna.
 8. Ognisko z pieczeniem kiełbasy + ketchup + herbata - godz. 15.30 – 17.30
 9. Dyskoteka na placu szkolnym, zabawy indywidualne.
 10. Wyjazd do domu.

 

M.Koń

Regionalne Rozgrywki Klubów Sportowych Orange w Tyczynie

                                                                                          fotorelacjaNarodowe czytanie

 
      W Saloniku Literackim Biblioteki Publicznej w Tyczynie w środę, 7 września, spotkali się miłośnicy czytania, miłośnicy literatury w jej wspaniałym i zarazem popularnym wydaniu: z okazji Roku Sienkiewicza czytali „Quo vadis”. To powieść znana także poza granicami kraju, wielokrotnie wydawana, ekranizowana – dla nieprzemijającej wartości przekazu, dla uniwersalnego chrześcijańskiego przesłania, wartkiej fabuły i wspaniałego stylu pisarskiego.

       Spotkanie rozpoczęło się od wykładu dr Zofii Brzuchowskiej „Za co kochamy Sienkiewicza?”. Prowadząca spotkanie kierująca biblioteką p. Alicja Kustra zaprosiła następnie do czytania fragmentów powieści jego uczestników.

 
        W tym gronie na początek zaprezentowali teksty uczniowie naszego Gimnazjum: Piotrek Skiba z kl. 1 a i Marysia Bomba z kl. 3 d oraz pisząca te słowa.

      Organizatorzy urozmaicili czytanie także scenami z filmu Jerzego Kawalerowicza oraz muzyką. Kolejno fragmenty powieści zaprezentowali także: p. Alicja Kustra, p. dyr. Szkoły Podstawowej w Tyczynie Zofia Międlar – Mruk oraz p. burmistrz Janusz Skotnicki.

     Wspólne, głośne czytanie to coś więcej niż okolicznościowe przypomnienie pisarza, niż włączenie się w szlachetną akcję zapoczątkowaną przez p. Prezydenta B. Komorowskiego i kontynuowaną p. Prezydenta A. Dudę. To spotkanie ludzi wrażliwych na piękno słowa, którzy pragną tego powinowactwa duchowego w czasach kultury obrazkowej i smutnych statystyk czytelnictwa. Gratuluję!  

B.Dziepak

  

Zebranie z rodzicami 

 

 

Dudek, Radecka i Urbaś poprowadzą trening dla młodych sportowców z regionu
         Ponad 160 utalentowanych młodych sportowców, którzy regularnie rozwijają swoje umiejętności w Klubach Sportowych Orange, spotka się w czwartek 15 września w Hali Sportowej Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tyczynie niedaleko Rzeszowa. Będą wśród nich reprezentanci naszego regionu, którzy zawalczą o miejsca na podium. Trening dla zawodników w trakcie rozgrywek przeprowadzą wybitni, polscy sportowcy: Jerzy Dudek, Milena Radecka oraz Marcin Urbaś, którzy wspierają program.

Harmonogram Regionalnych Rozgrywek Klubów Sportowych Orange w Tyczynie:

 

10.00 - 10.30 – przyjazd drużyn, powitanie, losowanie grup

10.30 - 12.30 – I faza rozgrywek

12.30 - 13.30 – przerwa w rywalizacji (uczestnicy idą na lunch, w tym samym czasie odbywają się warsztaty trickboardowe)

13.30 - 14.00 – aktywności sportowe z udziałem Ambasadorów KSO

14.00 - 15.40 – II faza rozgrywek, na zakończenie mecz Ambasadorzy i trenerzy Orange kontra zawodnicy

15.40 - 15.50 – ceremonia wręczenia pucharów, medali pamiątkowych i zakończenie turnieju

15.50 - 16.00 – zakończenie Regionalnych rozgrywek KSO (autografy i wspólne zdjęcia z Jerzym Dudkiem, Mileną Radecką i Arturem Siódmiakiem)

 

Patronat honorowy nad programem objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki. Partnerem programu została firma New Balance.

 Serdecznie zapraszamy 

 
"Pod dobrą opieką" - konkurs plastyczny

           Fundacja "Zachowaj Trzeźwy Umysł" po raz kolejny zorganizowała Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Literacki, którego temat brzmiał „Pod dobra opieką „ Ideą tegorocznej edycji było zilustrowanie przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów czym może być i jest dobra opieka. Naszą szkołę reprezentowało 17 prac , 16 Autorów ukazujących różnorodne aspekty tematu konkursu.
            LAUREATAMI zostali nasi absolwenci : Weronika Hadała z kl. IIIb, Hubert Drążek i Bartłomiej Paśkiewicz z kl. 3c, Maciej Barć z kl. IIID oraz obecne uczennice: Weronika Borowiec z kl. IIIa i Natalia Kupiszewska z kl. IIIe .Nagrody książkowe zostaną przesłane we wrześniu br. 
Gratulując zwycięzcom – zachęcam do twórczej aktywności plastycznej w obecnym roku szkolnym

 

Renata Rzepka

Uczniowie klas I w roku szkolnym 2016/2017

1a - wych. Anna Tupaj 1b - wych. Jolanta Mroczka 1c -  wych. Bartłomiej Prokop 1d- wych. Beata Skrzynta

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

 

Szkolny zestaw podręczników klasa III